Evde su tasarrufu nasıl yapılır?

Evde su tasarrufu nasıl yapılır?

Kurak geçen bir yazın ardından barajlardaki alarm seviyesi riskli konuma geçti. İstanbul barajlarındaki seviye neredeyse yüzde 20’lere düştü. Peki evlerde su tasarrufu için ne gibi önlemler alınabilir? Detayları, CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, enerji verimliliği uzmanı Altuğ Karataş ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toprak suya hasret kaldı, yaz boyunca yağış gelmedi. Barajlardaki su seviyesi giderek azaldı.

İSKİ verilerine göre İstanbul barajlarındaki su seviyesi yüzde 20'lere düştü. Peki evlerde ve iş yerlerinde su tasarrufu yapmak mümkün mü?

Enerji Verimliliği Uzmanı Altuğ Karataş, evde su tasarrufunun önemine dikkat çekti ve “Barajların çoğu boş, tasarruf yapmamız gerekiyor kişi başına tüketilen su miktarını azaltmamız gerekiyor. Elde bulaşık yıkarsak eğer elde yıkarsak 125 litre harcarız, bulaşık makinesinde 15 litre ile çözeriz. Bulaşıklar makinede yıkanmalı, hatta durulama yapmayalım peçeteyle silelim, çamaşır da makinede yıkanmalı. Tuvaletlerde bakın klozetlerde bu şişe kullanılırsa 4 kişilik bir aile her defasında basıp suyu kullandığında eski tip klozette 14 litre su harcar bu şişeyi koyduğunda her kullanımda bir buçuk litre su tasarruf yapılır ve duş başlıkları da çok önemli bu aleti kullandığınızda. Topyekûn tasarruf yapar yüzde 20’lik dilimde 17 günde bir Elmalı Barajı’nı hatta yılda 3 barajı kurtarabilir boyuta ulaşabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber