hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  EYT düzenlemesinde esnaf talebi

  Önümüzdeki hafta meclis genel kuruluna gelmesi beklenen EYT düzenlemesiyle ilgili olarak TESK Başkanı Bendevi Palandöken'den öneri geldi. Palandöken, staj sigortasının emekliliğe sayılması ve farklılık gösteren sigorta kollarının da prim gün sayısında eşitlenmesi gerektiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Staj süresinde ödenene sigorta primleri emekliliğe sayılmalı, geriye dönük borçlanmalara taksit imkanı sağlanmalı ve BAĞ-KUR ile SSK’lılar arasındaki prim gün sayısı eşitlenmeli bu öneriler Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandökenden geldi.

  BAĞ-KUR, SSK ve emekli sandığı mensuplarının emekli olmak için bekleme süreleri ve prim gün şartları farklılık gösteriyor. Yine emekli maaşı hesaplanırken de farklı hesaplama sistemleri uygulanıyor.

  Bu konuda öneride bulunan Palandöken, "Aradaki prim gün sayısı zaman kaybedilmeden 7 bin 200 günde eşitlenerek norm birliği sağlanmalı" dedi.

  Emekli olmak için geriye dönük borçlanmak isteyenler ise özellikle esnafın bu türden bir uygulamada taksit istediğini dile getiren Palandöken, staj döneminde yapılan sigortanında emekliliğe sayılması gerektiğine dikkati çekti.

  Palandöken, “Staj mağdurlarının da sorunları mutlaka çözülmeli. Çünkü staj mağduriyeti çözülmediği zaman iş yerlerinde ara elaman bulma imkânımız olmaz. Staj süresi sigortalılığa sayıldığı takdirde her alanda ara elaman sıkıntısı çözüme kavuşur” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow