EYT sorunu çözülüyor

EYT sorunu çözülüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini söyledi. Çalışmanın aralık ayında meclis gündemine gelip Ocak 2023'te de kanunlaşması bekleniyor. Peki yeni düzenleme için konuşulan senaryolar ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emeklilikte yaşa takılanlar 23 yıldır Türkiye’nin gündeminde. Düzenleme bekleyenlerin sayısı milyonları buldu. O milyonlar artık çözüme çok yakın. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili çalışmanın son aşamasına gelindiğini söyledi, "Çalışmamızı tamamladık” dedi. Bakan Bilgin, tarih olarak ise aralık ayını işaret etti. Çalışmanın tüm ayrıntılarını duyuracaklarını belirtti. Ancak öncesinde çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasına gidecek. Sonrasında çalışma meclise sunulacak.

Hem EYT’lilerin kazanılmış haklarının kendilerine kısmen verilmesi hem de emeklilik sistemleri arasındaki farklılığın giderilmesi bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda oluşturulan çalışma grubu prim, yıl ve yıpranmaya dayalı seçenekleri tek tek inceledi. 8 Eylül 1999 öncesi işe giren yaklaşık 1 milyon EYT’liye prim borçlanma imkanı tanınması seçenekler arasında öne çıkan formül. Sayıları 2 milyonu bulan staj mağdurları için de bir çalışma yapılacak. Bakan Bilgin, sözleşmeleri personellerin kadroya geçirilmesi, taşeron işçiler gibi konulara yönelik çalışmaların da aralık ayına kadar tamamlanarak meclis takvimine alınacağını söyledi.

Erdoğan’dan terörle mücadele mesajı

Erdoğan’dan terörle mücadele mesajı