hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  EYT'liler emlak vergisi ödemeyecek! Muafiyeti kimleri kapsayacak?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Emekli aylığına hak kazanan EYT’liler de ev hanımı, şehit yakını ve gaziler gibi emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek. Peki emlak vergisi muafiyeti için değerler nasıl hesaplanıyor? Hangi tarihte emekli olanlar bu uygulamadan yararlanabilecek? Tüm bu soruların yanıtı için CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya detayları şu ifadelerle aktardı;

  Tabii bu sene emekli olan hatta EYT kapsamı diye adlandırdığımız kesim de emlak vergileri ya da gayrimenkulleri varsa vergi ödemek durumuyla karşı karşıya kalacaklardı. Ancak bu sene içerisinde yani 2023 yılı içerisinde emekli olan EYT kapsamındaki vatandaşlarımız 2023 yılına geldiklerinde mart ayının sonuna kadar beyannamelerini verecekler. Tek konutları varsa ve bu konutlarda 200 metrekareyi geçmiyor ise emlak vergisi ödemeyecekler.

  KİMLER KAPSAYACAK?

  EYT üzerinden konuya girdik ama bütün emeklilerimizi ilgilendiren hatta bütün vatandaşlarımızı ilgilendiren bir uygulama emlak vergisi.

  EMLAK VERGİSİNDEKİ MUAFİYET NEDİR?

  Muafiyet vergiden istisna tutulma anlamına gelir. Yani vergiden muafsınız demektir. Emekli olduktan sonra tekrar çalışma hayatına devam etmeyen emekliler, 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken olan emeklilerden, dul ve yetimler, şehit yakınlarımız, gazilerimiz muafiyet kapsamında değerlendirilerek emlak vergisi alınmıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aile yakını mesela anne baba olabilir. Kardeş olabilir, çocuğu olabilir. Yani sizin bir konutunuz var. Emeklisiniz. Bu konutunuzla da ikinci bir konut olarak bulunduruyorsanız, çocuğunuz veya aile yakınınız oturuyorsa bu gelir anlamına gelmediğinden dolayı emlak vergisinden muaf duruma gelmiş oluyorsunuz.

  Gelir getirmeyen yani sizin bir araziniz, arsanız, iş yeriniz vardır. Ama burada iş yeri olarak kullandığınız bir alan vardır. Buralarda örneğin arazide ve herhangi bir kiracınız olmayabilir. Ekip biçmiyor olabilirsiniz. Arsanızda herhangi bir kiracı olmayabilir. İş yerinde yine herhangi bir kiracınız olmayabilir, boş olabilir. Burası da emlak vergisinden muaf durumda.

  2023 yılında emekli olan EYT'lilerimiz bahsettiğimiz gibi 150 bin TL'nin üzerindeyse emlak vergisi ödemek durumunda. 150 binin altında herhangi bir geliri varsa bu binde ikiden indirimli olarak emlak vergisinden yararlanabilirler.

  Son tarih 31 Mayıs. Başvurular yapılıp ödeme tarihleri, başvuruları esasında mart ayı içerisinde beyannameleri vermek gerekiyor. Bu muafiyetlerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız mutlaka bulundukları belediyelere muafiyet belgelerini ibraz etmek durumunda.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Muafiyet belgesini ibraz etmediğiniz takdirde size emlak vergisi tahakkuk eder. Dolayısıyla da bunu ödemek durumunda kalırsınız. Bu muafiyetten yararlanmak için muafiyet belgenizi belediyeye ibraz etmeniz gerekiyor. 31 Mayıs tarihini kaçıran vatandaşlarımız cezalı ödemeyle karşı karşıya kalabilirler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow