Fahiş fiyata karşı yeni önlem

Fahiş fiyata karşı yeni önlem

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışıyla mücadelede yeni bir adım daha atıldı. Ticaret Bakanlığı yönetmelik değişikliği yaptı. Denetimleri yapan ve sonunda haksız fiyatlara ceza kesen kurul, artık firmaların savunmalarını daha kısa sürede yapmalarını isteyecek. 10 günden 7 güne düşen savunma süreleri ile süreç daha etkin yürütülecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gıdada fahiş fiyat yakın markajda. Ticaret Bakanlığı da yeni bir adım daha attı. Denetimlerin ardından firmalara tanınan savunma süresi kısaldı. Yani süreç daha hızlı ilerleyecek. Haksız fiyat tespit edilirse ceza daha hızlı kesilecek.

Buna ilişkin değişiklik Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu yönetmeliğinde yapıldı. Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk denetimlerinde üretici, tedarikçi ve perakende işletmeye, denetimin yapılmasından itibaren verilen 10 günlük savunma süresi 7 güne düşürüldü. Bu süre bir defaya mahsus 7 güne kadar uzatılabilecek.

Ayrıca Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun görevleri kapsamında olan, soruşturma durumunda üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunmasının alınmasına "gerektiği hallerde" ifadesi eklendi. Yani kurul her soruşturmada savunma almak zorunda olmayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca belirlenen süreler içinde savunma yapılmaması artık kurul tarafından idari para cezası kararı alınmasına engel teşkil etmeyecek. Daha önce savunma yapılmaması durumunda para cezası uygulanamıyordu.

Fahiş fiyatlara yönelik bir yandan da Merkez Bankası geçtiğimiz hafta Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü kurma kararı aldı. Bu müdürlük gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına dair verileri detaylı ve zamanlı olarak inceleme yapacak. Erken uyarı fonksiyonu görecek.

Araştırma ve inceleme sonuçlarını para politikası sürecine katkı sağlayacak şekilde raporlayacak. Bu müdürlük de 8 şubattan itibaren faaliyete başlayacak.