Fatih Erbakan'ın "Maymun" iddiasına sert yanıt

Fatih Erbakan'ın "Maymun" iddiasına sert yanıt

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, mRNA aşılarının insanları mutasyona uğratacağını iddia etti, ilerde yarı insan yarı maymun insanların doğacağını öne sürdü. Bu iddialara Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan sert yanıt geldi. "1700'lü yıllarda da çiçek aşısı için insanların inekleşeceğini söylemişlerdi" diyen Ceyhan, tüm bu iddiaların temelsiz olduğunu belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"mRNA demek hücrenin çekirdeğine girmek demek. hücrenin çekirdeğine girerseniz Allah vermesin ileride o insanlardan yarı insan yarı maymun çocukların doğmasına sebep olabilir"

mRNA aşısının mutasyona yol açabileceğini öne sürdü, "Maymun insanlar doğacak" tartışması başlattı. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ın bu iddialarına yanıt, CNN TÜRK'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında geldi.

Profesör Ceyhan, mRNA'nın aşıya karşı nasıl bir önlem olduğunu şu sözlerle açıkladı:

"Çekirdeğine girmiyor, hücrenin kenarını uyarıp bir daha bu virüsle karşılaşırsa uyarma özelliği kazandırıyor"

Profesör Ceyhan, benzer iddiaların 1700'lü yılların sonunda da ortaya atıldığını hatırlattı:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"1776'da çiçek aşısı uygulanmaya başlandıktan bir yıl sonra Amerika ve İngiltere'de aşı karşıtı gruplar kuruluyor. ve bir karikatür çiziyorlar insanları korkutmak için. insanların her yerinden inekler çıktığını. Çünkü bu ilaç ineklerden alınarak yapılıyor"

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, mutasyon iddialarının da hiçbir temele dayanmadığını kaydetti:

"Beş kulaklı insan siz gördünüz mü bilmem ama ben görmedim. Hele ki aşıya bağlı. Bu tamamen afaki hiçbir temele dayanmayan sözler. bir insandan maymun meydana getirmek öyle sanıldığı kadar kolay değil. Böyle aşı vereceksiniz, mRNA vereceksiniz insandan maymun yapacaksınız. Böyle bir teknoloji yok zaten..."