hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fatih Köşkü ziyarete açıldı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  2014 yılından beri kapalı olan Topkapı Sarayı'ndaki restorasyon çalışmaları tamamlandı. Saray içerisindeki 5 nokta ziyarete açıldı. Detayları, Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasir Yıldız, CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner’e aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hazine ve Seferli Koğuşu, Mukaddes Emanetler Dairesi, Fatih Köşkü. Topkapı Sarayı'nda restorasyon çalışması süren mekanlar ziyaretçisiyle buluştu.

  Milli Saraylar Başkanlığı, Topkapı Sarayı’nda restorasyonunu tamamladığı abide yapılar ve bu yapılarda oluşturduğu sergilerle 2023'ü adeta müzecilik yılı ilan etti.

  Topkapı Sarayı'nın 2014 yılından beri kapalı olan, Sarayburnu tarafına bakan yamacındaki kayma ve yapıda tespit edilen çatlaklarla gündeme gelen Fatih Köşkü yeniden restore edildi. Köşkün kubbelerine 1940’lı yıllarda eklenen betonlar kaldırıldı. Zemindeki kayma durduruldu, köşk çevresine istinat duvarı inşa edildi.

  Fatih Köşkü ziyarete açıldı

  Sarayda restorasyonu devam eden, Seferli Koğuşu ve Hazine Koğuşu yeniden ziyarete açıldı. Mukaddes Emanetler Dairesi yenilendi, Daire’de sergilenen eser sayısı 5 katına çıkarıldı.

  Restorasyonla ilgili açıklamada bulunan Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasir Yıldız, “Fatih Köşkü, kamuoyunda çok bilinen ve takip edilen bir mekandı. Daha evvelden Topkapı Sarayı’nda bu açılışlardan önce sergilenebilen taşınabilir tarihi eser sayısı 1200’dü. Bu açılışlarla beraber bu çok şükür ki beş mekânda 3500 sayısına çıkmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fatih Köşkü ziyarete açıldı

  Topkapı Sarayı’nın son yapısı Mecidiye Köşkü de 165 yıl sonra tarihinde ilk defa ziyaretçiyle buluştu. Topkapı Sarayı açılan bölümlerinin ardından ziyaretçi akınına uğradı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow