FETÖ'cülerin hedefindeki isimdi! Avsever Paşa'yı kumpaslar durduramadı

FETÖ'cülerin hedefindeki isimdi! Avsever Paşa'yı kumpaslar durduramadı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaşar Güler'in Genelkurmay Başkanı olarak belirlenmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever'i atadı. Avsever'in ağustos ayında yapılması planlanan Yüksek Askeri Şura'da asaleten bu göreve atanması bekleniyor. Peki, Genelkurmay Başkanı olan Musa Avsever kim?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ergenekon kumpasına maruz kaldı. FETÖ'cüler tarafından hedef listesine konuldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en yoğun süreçlerinde kritik görevler üstlendi. Yeni Genelkurmay Başkanı Musa Avsever, 7 Kasım 1957'de Konya'da dünyaya geldi. Askeri okullarda eğitim aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde farklı görevler üstlendi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki 2. Kolordu'nun komutanıydı. Emrindeki birliklerle darbe girişiminin karşısında durdu. Darbe gecesi bir televizyon kanalına bağlanarak, darbe girişiminin karşısında olduğunu söyledi. Emrindeki birliklerle İstanbul'daki darbecilere karşı intikale hazır olduğunu vurguladı.

Musa Avsever, darbecilerin atama listesine göre görevden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine verilmişti. Ancak darbeciler başarılı olamadı. Avsever ise 28 Temmuz 2016'daki YAŞ kararı ile orgeneral rütbesine terfi etti. Ve 1. Ordu Komutanlığı'na getirildi. 2021'de ise Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Avsever yeni bir atama yapılana kadar Genelkurmay Başkanı olarak görev yapacak. Ağustos ayında gerçekleştirilecek Yüksek Askeri Şura'da ise bu görevi asaleten üstlenmesi bekleniyor.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber