hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fezlekelerin Cumhurbaşkanlığı'na iade süreci başladı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Meclis Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclis'ine gönderilen 2 bin 2 savcılık fezlekesi için Cumhurbaşkanlığı’na iade sürecini başlattı. Fezlekelerden 28'i CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ait.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mecliste 28. dönem milletvekilleri yemin töreninin ardından göreve başladı. 27. dönemde meclise gönderilen milletvekilliği dokunulmazlık fezlekeleri için ise mecliste süreç başladı.

  Mecliste yeni bir dönem başladığı için Meclis Başkanlığı, geçen yasama döneminde milletvekillerinin yargılanması talebiyle hazırlanıp meclise gönderilen 2 bin 2 savcılık fezlekesi için Cumhurbaşkanlığı’na iade sürecini başlattı.

  Dokunulmazlık dosyaları meclisten cumhurbaşkanlığına gönderildi. Cumhurbaşkanlığında ayıklama işlemi yapılacak. Seçilemeyen milletvekillerinin dosyaları, yargılanmaları amacıyla Adalet Bakanlığı aracılığıyla adliyelere gönderilecek.

  Dosyalardan 28'i CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait. Bu dosyalardan 13’ünde “Cumhurbaşkanı’na hakaret”, 3’ünde ise “Cumhurbaşkanı’na tehdit ve iftira” suçlaması bulunuyor.

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki diğer fezlekelerde, “iftira, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç ve suçluyu övmek, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret, terör örgütü propagandası” iddiaları yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeniden seçilip dokunulmazlığı devam eden milletvekillerinin dosyaları ise hiçbir işlem yapılmadan meclise geri verilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow