Fincancı'nın 7,5 yıl hapsi isteniyor

Fincancı'nın 7,5 yıl hapsi isteniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimyasal silah kullandığı iddiasında bulunan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İstanbul'da hakim karşısına çıktı. Fincancı'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyon kanalındaki konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimyasal silah kullandığını öne sürmüştü. Bunun cezaevine gönderilen Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın yargılanmasına başlandı.

Terör örgütü propagandası yaptığı suçlamasıyla tutuklu bulunan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincandı İstanbul Adalet Sarayında ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Fincancı'nın “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapsini ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

Fincancı, savunmasında “Yayında kısaca bir ön tanıdan söz ettim. Bir hekim adli tıp uzmanı olarak bilimsel özgürlük ve ifade özgürlüğü hakkımı kullandığım görülebilir ve hak kullanımı suç olamaz.” dedi.  

Avukatları da Fincancı'nın tahliye edilmesinin istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Fincancı'nın suç şüphesinin devam etmesi, tutuklulukta geçen sürenin makul süreyi aşmadığı, adli kontrol tedbirinin de yetersiz kalacağı gerekçeleriyle tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma, sanık ve avukatlarının mütalaaya karşı savunmada bulunmaları için 29 Aralık’a ertelendi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber