Fincancı'ya cezanın gerekçesi açıklandı

Fincancı'ya cezanın gerekçesi açıklandı

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı'ya verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda Fincancı'nın PKK ile iltisaklı televizyon kanalında söylediği sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimyasal silah kullandığını iddia etmiş, 2 yıl 8 ay 15 gün hapse çarptırılmıştı. Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı'ya verilen bu cezanın gerekçesi belli oldu.

Fincancı, 27 Ekim'de "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı, 11 Ocak'taysa tahliye edildi. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, 107 sayfalık gerekçeli kararında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından alıntılar yaptı. Silahlı direnmeye veya isyana teşvik niteliği taşıyan yaklaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulandı.Kararda, Fincancı'nın PKK ile irtibatlı olan bir kanalda konuştuğu ifade edildi. Fincancı'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin karalanmasına ve PKK propagandası yapılmasına aktif katılım sağladığı kaydedildi. "Yayındaki sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği ve silahlı terör örgütünün propagandası yapmak suçunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

Suçun işleniş biçimi, suç konusunun önemi, sanığın kastının ağırlığı ile suçun işlendiği yer ve zaman göz önüne alınarak Fincancı'nın cezalandırılmasına hükmedildiği kaydedildi.

Son dakika... Şebnem Korur Fincancı hakkında tahliye kararı

Son dakika... Şebnem Korur Fincancı hakkında tahliye kararı