Fındığın fiyatı yükselebilir

Fındığın fiyatı yükselebilir

Türkiye’de en fazla fındık üretiminin yapıldığı Ordu’da fındığın kilogram fiyatı 100 lira seviyesine ulaştı. Bu yıl rekoltenin az olması nedeniyle fiyatların daha da artacağı düşünülüyor. Bu nedenle üretici de mahsulün büyük bir kısmını elinde tutuyor. Detayları, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mecbur kalanlar fındığı satışa çıkardı, fiyat artışını bekleyenler mahsulü depoya kaldırdı. Fiyat yükseldi çünkü bu yıl rekolte düşükten gidiyor. Hal böyle olunca acil ihtiyacı olmayanlar fındığı depoda tuttu. Fiyat artışını bekliyorlar.

Fındığın fiyatı yükselebilir

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan konuyla ilgili, “TMO, fındık alımına başladıktan sonra serbest piyasada yaklaşık 72-73 liradan düşük bir fiyattan alıma başladı. Yaklaşık 1 aya yakın fındık pazara iniyor. Ama serbest piyasa hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Piyasada 100 TL üzerinde alım yapan alıcılar var. Bu sene hem harmandaki fındığı çuvala koyamadık bahçedeki görünen fındığın ağustos ayında harmana gelmediğini gördük. Harmana gelenin tane olarak çıkmadığını gördük. Genel bir rekolte düşüşü var. Talep çok fındık yok satıyor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber