Finlandiya'ya NATO kapısı aralandı

Finlandiya'ya NATO kapısı aralandı

Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyelik sürecini tamamlayarak onayı vermeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya’nın katılım protokolünü imzalayarak meclise sevk etmesinin ardından gözler meclisteki onay sürecine çevrildi. Peki o protokolün detaylarında neler var?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nin Ankara ziyareti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Finlandiya’nın NATO’ya katılımına ilişkin protokolü imzaladı. O protokol Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un imzasının ardından protokol Meclis Dışişleri Komisyonu’na havale edildi. Gözler Dışişleri Komisyonu’nun ilk toplantısına çevrildi.

FİNLANDİYA’NIN NATO KATILIM PROTOKOLÜNÜN DETAYLARINDA NELER VAR?

NATO’nun kurucu metni olan Washington Anlaşması’nın 10’uncu maddesinde ittifakın açık kapı politikası izlediği ifade ediliyor. Protokolde, Türkiye’nin bu politikayı desteklediği belirtiliyor. Finlandiya ve İsveç’in, NATO’nun en yakın iki ortağı olarak tanımlandığı söylenerek bu iki ülkenin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından NATO’ya katılımlarının gündeme geldiği kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Protokolde, 2022 Madrid Zirvesinde İsveç ve Finlandiya’nın davetli statüsü kazandığı Türkiye-İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü muhtıra ile bu iki ülkenin Türkiye’ye karşı bazı taahhütler verdiği hatırlatıldı ve Finlandiya’nın taahhütler bakımından erişilen seviyesi dikkate alınarak katılım protokolünün onaylanmasının uygun olacağı vurgulandı.

HDP Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyecek?

HDP Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyecek?