hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fiziksel engelliler nasıl oy kullanır?

  Seçimler yaklaşıyor. Milyonlarca kişi sandık başına gidecek. Peki fiziksel engelliler nasıl oy kullanacak? Okulların giriş katlarında oy kullanabilmeleri için ne yapmaları gerek? CNN TÜRK Muhabiri Gökçe Tümer'in haberini Doğukan Yıldırım görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Seçim takvimi belli oldu. Seçmen sandığa 14 Mayıs'ta gidecek. Peki engellilere hangi oy kullanma kolaylıkları sağlanıyor?

  "Bakanlıkta kaydı olanlar şu anda YSK'nın sisteminde kayıtlı olarak görünüyor. Dolayısıyla onların okullara giriş ve çıkışlarındaki sandıkları giriş katlara alınıyor."

  BAKANLIĞA KAYIT YAPTIRMAMIŞ ENGELLİLER GİRİŞ KATLARDA NASIL OY KULLANIR?

  Sandığa giderek oy kullanan engelliler öncelikle bulundukları muhtarlığa gidip engelli beyan formu dolduruyorlar. Bu formu doldurduktan sonra engelliler giriş katlarında ve asansörlü okullarda kendi fiziksel durumlarına uygun şekilde oy kullanabiliyorlar.

  EVİNDEN ÇIKIP OY VEREMEYECEK OLAN AĞIR ENGELLİLER NE YAPACAK?

  "Seyyar sandık dediğimiz Yüksek Seçim Kurulu'nun bir uygulaması var. Bunlarda evlerde yatalak durumda olan arkadaşlarımız için ailesi bir yakını aile sağlık merkezine gidiyor. Kişinin oy kullanmak için evden çıkamayacak durumda olduğunu beyan ediyor. Aile hekimliği onlara bir seferliğe mahsus bir rapor veriyor kişinin evden çıkamayacağına dair."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sandığa gidemeyecek ağır engelliler içinde yakınları yine bulundukları muhtarlığa gidiyor. Seyyar sandık kurulu talep formu donduruluyor. Seçim zamanı gelince de o ağır engelli evinde oyunu kullanabiliyor.

  Engellilerin ya da yakınlarının bu işlemleri seçmen listeleri askıya çıkmadan yapmaları gerekiyor. Uzmanlar, bu iki hafta içinde muhtarlıklara gidilmesini ve formların doldurmasını öneriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow