Flakka kullandığı iddia edilen genç: Dikkat çekmek için yaptım

Video: Flakka kullandığı iddia edilen genç: Dikkat çekmek için yaptım

Dünyada hızla yayılan, bağımlıyı adeta zombiye ve yamyama çeviren 'Flakka' isimli sentetik uyuşturucunun Türkiye'de ilk kez Mersin Sanayi Sitesi'nde görüntülendiği iddia edilmişti. Polis, yapılan test sonucu gencin sadece esrar kullandığını açıkladı. Ancak kaynaklar, Flakka'nın standart uyuşturucu testleriyle tespit edilemediğini belirtiyor.

Akşam gazetesinin haberinden sonra sosyal paylaşım sitelerinde hızla yayılan ve 'zombi hapı' olarak bilinen 'Flakka' 'isimli sentetik uyuşturucuyu kullandığı söylenen gençle ilgili Mersin Emniyet Müdürlüğü'nden jet açıklama geldi.


Olayın sosyal paylaşım sitelerinde hızla yayılmasının ardından, şüpheliyi tedavi gördüğü hastaneden alan narkotik ekipleri, uyuşturucu tespiti için AMATEM'e götürdü. Şüpheli, kullandığı maddenin tespiti için idrar örneği verdi.


Emniyet'in açıklamasına göre, yapılan test sonucunda şüphelinin esrar kullandığı, başka hiçbir uyuşturucu madde kullanmadığı belirlendi. Şahsın Gaziantep'te yaşayan ailesinin yanından 3 gün önce Mersin'e geldiği, daha önce bazı psikolojik tedaviler gördüğü iddia edildi. Ayrıca ifadesinde insanların dikkatini çekmek için böyle bir şey yaptığını söylediği belirtildi.

Ancak formülü sürekli değişen bir tür sentetik uyuşturucu olan Flakka, standart uyuşturucu testleriyle tespit edilemiyor. Toksikoloji laboratuvarları tarafından bile tespiti zor olan maddenin biyolojik örneklerde (idrar gibi) bulunmasının kimyasal belirsizlik, ilaç etkileşimi ve termal bozulma gibi nedenlerle daha da zor olduğu belirtiliyor. 


Flakka nedir?


Resmi adı 'sentetik katinon'. Amfetamin gibi uyarıcılara benzer etkileri var. Halk arasında banyo tuzu ya da molly olarak tanınıyor. Etkisi ilk 15 dakikada başlıyor, 4-6 saat kadar sürüyor. Kaynaklarda, 24 saate kadar etki edebildiği yönünde bilgiler var. Yarattığı saldırganlık etkisinden dolayı 'zombi hapı' olarak anılıyor. Genelde başka maddelerle birlikte kullanıldığı, bu yüzden etkisinin arttığı belirtiliyor. Amerikan Uyuşturucayla Mücadele Birimi (DEA) 2011'de bazı sentetik katinonları yasaklamasına rağmen, zehir tacirleri formülünü değiştirerek Flakka'yı piyasada tutuyor.


Türkiye'de var mı?


Geçen hafta, İspanya'nın Barcelona kentinden Türkiye'ye gönderilen bir kargoyu takibe alan İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, kargoyu almaya gelen Serkan O.'yu gözaltına aldı. Kargo açılarak madde test cihazıyla kontrol edildi ancak Türkiye'de daha önce bilinmeyen bir uyuşturucu olduğu anlaşıldı. Laboratuvarda yapılan analizde, maddenin ‘Flakka' olarak bilinen, ‘Alpha PVP Hydrochloride' olduğu saptandı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS