Fransa'daki baskılardan kaçıp Türkiye'ye yerleştiler | Video

Fransa'daki baskılardan kaçıp Türkiye'ye yerleştiler | Video

Müslüman oldukları için Fransa’daki baskılara dayanamadılar ve geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye yerleştiler. İki kadın Fransa'da yaşadıkları zor günleri anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Baskılara dayanamadılar, Türkiye'ye yerleştiler.

Selma Ajam, 29 yaşında. Gazeteci. Selma, Müslüman bir ailede dünyaya geldi. Aslen Cezayirli. Selma'nın Müslüman olduğu için yaşadığı zorluklar lise yılında başladı. Yaşadıklarını CNN TÜRK'e anlatan Selma Ajam, "Ben lisedeyken bir matematik profesörü vardı. Türban içinde olduğum için beni çok zorluyordu. Her gün türbanımı çıkarıp çıkarmadığımı görmek için beni beklerdi. Benim için çok zordu" dedi.

Selma için bu baskılar ilerleyen yıllarda da devam etti. Fransa'dan ayrılma yolları aradı. Selma Ajam, "Türkiye’ye geldim. Çünkü Fransa'da Filistin için çalışan bir dernekteydim. Burada bir sürü Filistinli gazeteci ve aktivistle tanıştım. Burada türban kullanan kadınlar için de kullanmayan kadınlar için de bir sorun olmadığını gördüm. Burada daha fazla imkan, daha fazla tolerans ve daha fazla özgürlük gördüm" şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ardından burada yaşamaya karar verdi. Ve tek başına Türkiye'ye yerleşti. "Buraya gelirken kimliğim ve doğduğum ülke arasında bir seçim yapmam gerekiyordu. Ben kimliğimi seçtim" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye yerleşmeye karar veren bir diğer isimse Karine Boissieux. Aylar önce İstanbul’a taşındı. O da yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Fransa'da doğdum. 5 yıl önce Müslüman olmaya kara verdim. İş görüşmesi sırasında türban takamıyordum. Neredeyse hiç bir şey yaparken türban kullanamıyordum. Benim için çok zordu. Türkiye'de insanlar çok kibar. Türkçe konuşamıyorum ama ona rağmen insanlar kibar ve dost canlısı."

Karine de arkadaşı Selma gibi eşiyle birlikte Türkiye'ye yerleşti. Selma ve Karine’nin hikayesi Fransa basınında da ses getirdi. Bir gazete, Fransız Müslümanların hicreti örnek alarak Türkiye'ye yerleşme yolları aradığını yazdı.