Galatasaray Üniversitesi'nin restorasyonu tamamlandı

Galatasaray Üniversitesi'nin restorasyonu tamamlandı

2013 yılında çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen Galatasaray Üniversitesi yerleşkesinin restorasyonu tamamlandı. Aslına uygun restore edilen bina, havadan görüntülendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2013 yılında çıkan yangında çatısı kül olan ve büyük hasar gören Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy'de bulunan tarihi binasında restorasyon çalışmaları tamamlandı. 147 yıllık  binada yangının ardından restorasyona  2016 yılında başlanmıştı. Restorasyon sırasında zemin güçlendirme çalışmaları yapılırken, binanın iç ve dış duvarları korundu. 

5 yıl önce kullanılmaz hale gelmişti

Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy'de bulunan binasında 22 Ocak 2013'de  büyük bir yangın çıkmıştı. Yangında 1992 yılından bu yana üniversite tarafından kullanılan İbrahim Tevfik Efendi Sahil Sarayı'nın çatısı tamamen yanmıştı. Yangın 3'üncü kattaki öğretim görevlilerinin kullandığı odada başladığı tespit edilmiş, itfaiye ekiplerinin tüm çabasına rağmen bina kullanılmaz hale gelmiş, çok  sayıda tarihi eser ve kitap da kül olmuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zemini 1400 mikro kazıkla güçlendirildi

Yangının ardından 14 Ocak 2016 yılında restorasyon projesinin onaylanmasıyla birlikte 30 Mayıs 2016 tarihinde çalışmalar başlamıştı. Restorasyon sırasında önce zemin etüdü yapılmış ardından 1400 adet mikro kazık imalatı yapılarak zemin güçlendirme çalışmaları yapıldı. Tarihi binanın aslına uygun olarak yapıldığı öğrenilen tadilatta iç ve dış duvarlar korundu.  Tadilatın tamamlanması Galatasaray Üniversitesi tarafından sosyal medya üzerinden "22 Ocak 2013 tarihinde çıkan yangında nedeniyle kullanılmaz hale gelen Galatasaray Üniversitesi'nin restorasyonu tamamlandı" ibaresiyle duyuruldu.