Gayrimenkulde rekor beklentisi

Gayrimenkulde rekor beklentisi

Gayrimenkul sektörü, tam kapanmanın ardından yabancıya gayrimenkul satışında rekor bekliyor. Sektör temsilcileri 3 ayda 15 bin ev satılacağını belirtiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gayrimenkul sektörü umutlu. Tam kapanmanın ardından yabancılara konut satışında artış yaşanması bekleniyor. Uzmanlar, seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte, yabancı yatırımcı trafiğinin oluşacağı ve ertelenen talebin atağa kalkacağı görüşünde.

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye'nin hem gurbetçiler hem de Avrupalı emekliler için bir cennet olduğunu belirtti. "Özellikle sağlık alanında yapılan yatırımlar yatırımcı nezdinde büyük ilgi çekti" diyen Akbal, gayrimenkul pazarının salgın sürecinde kan kaybettiğini, Türkiye'nin bundan en az etkilenen ülkeler arasında olduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2020 yılında bir önceki yıla göre konut satış adedinde yüzde 9'luk artış yaşandığını belirten sektör temsilcileri, salgında böyle bir artışın Avrupa ülkelerinde yaşanmadığına dikkat çekti..

2021 yılı Ocak-Mart arası dönemindeyse yabancıya konut satışında ilk sırayı 1864 satış ile İran çekti. Onu 1.461 konut satışı ile Irak, 938 satışla Rusya takip etti. Üç ayda toplamda 9 bin 992 adet konut satışı yapıldı.

En çok gayrimenkul alınan iller ise sırasıyla İstanbul, Antalya ve Ankara oldu.

Bu istikrarın devam edeceğini belirten uzmanlar, tam kapanmanın ardından sektörün en verimli döneminin başlayacağını, tıpkı turizm gibi gayrimenkul sektörünün de canlanacağını belirtti. Biriken yoğun talebin etkisiyle, 3 aylık süreçte toplam 12 bin ila 15 bin konut satışı yapılması bekleniyor.