Son Dakika

Gazeteci Abdi İpekçi 42 yıl önce bugün öldürüldü

A A

01.02.2021 - 12:53 Son Güncelleme:

Bugün 1 Şubat. Türk basını için kara bir gün. Abdi İpekçi 1979 yılında bugün suikastle öldürüldü. Onu öldüren kişi o zaman üniversite öğrencisi olan Mehmet ali Ağca'ydı. Abdi İpekçi nasıl öldürüldü? Mehmet Ali Ağca kimdi?

Karlı bir şubat günüydü. İstanbul'un en nezih en ünlü semtlerinden birinde silah sesleri duyuldu. Hedef olan kişi, o dönemin en önemli gazetecilerinden biriydi. Abdi İpekçi... Abdi İpekçi'yi vuran kişi Türkiye'nin karanlık hikayesinin asli kahramanlarından biriydi.
Soğuk bir kış gününde işlenen cinayetin zanlısı Mehmet Ali Ağca'ydı.

Türkiye hem siyasi hem de ekonomik olarak karışık içindeydi. Sokaklarda aşayişi askerler sağlamaya başlamıştı. Hayat pahalılığı, elektrik kesintileri ve temel gıda ürünlerinin piyasada yeteri kadar bulunamaması terör faaliyetlerini tetikler duruma getirmişti.

Türkiye'nin duayen gazetecilerinden Abdi İpekçi, kutuplaşmaya karşıydı. Başbakan Bülent Ecevit'in en yakınlarındaki isimlerden biriydi. Danışmanı gibiydi. Ana muhalefet lideri Süleyman Demirel'le arasındaki siyasi çıkmazın son bulması için de adeta çalışıyordu.

Tarihler 1 Şubat 1979'u gösteriyordu. O gün Ankara’dan döndü. İstanbul'da eşi Sibel İpekçi'yi alıp yemeğe gideceklerdi. Abdi İpekçi, 34 SL 001 plakalı açık mavi BMW marka aracıyla evine ulaşmak üzereydi. Saat 20.15 civarında aracın ön tarafına bir saldırgan yaklaştı ve tetiği çekmeye başladı. 5 kurşundan ikisi kalbine isabet etti Abdi İpekçi'ye. Hastaneye kaldırılmak istenirken yolda can verdi. Ertesi gün gazeteler, saldırgan için açık renk pardösüsü vardı. Maçka yoluna doğru kaçtı diyordu. 3 Şubat'ta robot resmi yayımlandı. Katil 20-25 yaşlarında, 1.70-1.75 boylarında sert köşeli surat hatları olan biriydi deniyordu.

Abdi İpekçi ılımlı ve herkesin saygı duyduğu bir gazeteciydi. 12 Eylül öncesi karışıklıkta hedef alınması beklenmiyordu. İstanbul polisi özel ekip kurdu. Mehmet Ali Ağca’nın başına 6 milyon lira konuldu. Milliyet Gazetesi bile katili bulana 1 milyon lira ödül veriyoruz sür manşetiyle yayımladı. Gazetelerde, anarşi için hükümetle görüşmeye hazırız başlıkları atılıyordu.

İnsan avı 5 ay sonra sonuç verdi. Mehmet Ali Ağca, İstanbul'da yakalandı. Cinayeti itiraf etti. "Herkesçe sevilen, korunma imkanı olmayan Abdi İpekçi'yi seçtim" diyordu. Suikast mahallinde cinayeti nasıl işlediğini kameralar önünde anlattı ama "Hiçbir bağlantım yok" dedi.

Mehmet Ali Ağca, Abdi İpekçi'yi öldürdüğü gün 21 yaşındaydı. Malatyalı yoksul bir ailenin oğluydu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiydi. Cezaevinde 6'ncı ayında beklenmeyen bir açıklama yaparak tüm suçlamaları reddetti. İlk kaçış girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

Ağca yine de susmadı. Eğer mahkemeye çıkarsa her şeyi açıklayacağını deklare etti. Bu açıklama bazı çevrelere mesaj olarak algılandı. Ardından beklenmedik bir olay yaşandı. Ağca hapishanede firar etti. Hem de elini kolunu sallayarak. Ona yardım eden birileri vardı. Kaçırılış organizasyonun kilit ismi "Ömer Astsubay" sırra kadem bastı. Olaya karışan erler ise farklı hapis cezalarına çarptırıldı. O erlerden biri, Bünyamin Yılmaz'dı. Dışarıdaki Oral Çelik ile içerideki Mehmet Ali Ağca arasındaki bağlantıyı o kuruyordu. Hazırlıklar tamamlandı. 24 Kasım 1979 gecesiydi. Mehmet Ali Ağca, Maltepe Askeri Cezaevi'nden üzerinde asker elbisesi ile firar etti.

İpekçi suikastının organizasyonunda yer aldığı iddiasıyla Mehmet Şener, Yalçın Özbey ve Oral Çelik bu cinayetten dolayı hiç sorgulanmadı. Cinayetten önce ve sonra Ağca'nın hesabına para yatıran Yalçın Özbey, Almanya'ya kaçtı. Almanya'da sorguladı ama sorgu tutanakları imha edildi.

Mehmet Ali Ağca'nın da sırra kadem basması bekleniyordu ama öyle olmadı. Bir süre sonra öldürdüğü Abdi İpekçi'nin genel yayın yönetmeni olduğu gazeteyi, Milliyet Gazetesi'ni telefonla aradı. "Çöp kutunuza mektup bıraktım" dedi. Mektupta, Papa John Paul'un Türkiye ziyaretine tepki gösteriyordu. "Cezaevinden kaçmamın nedeni bu" diyor, "Papa'yı vuracağım" iddiasında bulunuyordu.

İstanbul'da elini kolunu sallayarak gezen Mehmet Ali Ağca'nın sözlerine kulak asılmalıydı, bu büyük bir hataydı. Mehmet Ali Ağca'nın ismi, yeni bir suikast girişimiyle yeniden ortaya çıkacaktı. Mehmet Ali Ağca, Papa II. Jean Paul'e suikast girişiminde bulundu. 3 kurşunla kurtulan Papa, zorlukla kurtarıldı. Ama suikastin sırrı çözülemedi. Ağca, Papa'ya suikasttan İtalya'da 19 yıl yattı ve 2000 yılında Türkiye'ye getirildi. Cezaevlerinde kaldı, 18 Ocak 2010'da serbest kaldı. Ağca'nın Ankara'da hapisten çıkışı, lüks oteldeki yaşantısı, İstanbul'a karayoluyla gidişi, tam deyimiyle filmlere konu olacak şekilde gerçekleşti.

Abdi İpekçi'yi neden öldürdü? Hristiyan Katolik dünyasının lideri Papa II. Jean Paul'e nasıl suikast girişiminde bulundu? 26 yıl İtalyan ve Türk cezaevlerinde hapis yatan Mehmet Ali Ağca'yı kimler, niye korudu? Ağca sıradan bir tetikçi miydi, bir örgütün üyesi miydi? Akli dengesi yok muydu, hep bir şeyler mi sakladı? Bu sorular hala esrarını koruyor. Mehmet Ali Ağca yaşasa da sırları hala herkesin merak konusu.