Gıdada fiyat artışının nedeni ne?

Gıdada fiyat artışının nedeni ne?

Gıdada fahiş fiyatla mücadele sürüyor. Bir yandan Ticaret Bakanlığı da denetimlerine başladı. Peki fiyat artışlarının nedeni ne? Maliyet artışı ile fahiş fiyat arasındaki fark ne? Bu konuda kim, ne diyor?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gıdada fahiş fiyat yakın markajda. Ticaret Bakanlığı denetimlere başladı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise ürünlere yansıyan maliyet artışları ile marketlerdeki fahiş fiyata arasındaki farka dikkat çekti. “Bakkal kasap da aynı girdi maaliyeti ile işletiyor dükkânı. Ama bu kadar artış yapmıyor. Yasal düzenleme yapılmalı perakende yasası çıkmalı. Sürekli fiyat artışının nedeni ne? Artışın nedeni girdi maliyetleri. Ama uzun zamandır, örneğin dolar stabil, petrol fiyatlarında yükselme yok. Ama ürünlerin fiyatları her gün artıyor marketlerde. Buna da mevsimsel deniliyor. Çözüm için perakende yasası çıkmalı.” vurgusu yaptı.

Ekonomistlere göre ise gıda fiyatlarındaki artışın iki nedeni var. Ekonomist Yüksel Okşak, zincir marketlerdeki artışlara da ayrın bir parantez açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Okşak, “Artışın bugün için iki sebebi var. Yeni yılla maaş artışları konuşuluyor. Bugünden bir fiyatlama yapılıyor. Gıdadaki artışın temel sebeplerinden biri bu. Baz etkisi ile enflasyonda gerileme göreceğiz. Önden fiyatlama mekanizması çalıştırılıyor. Market zincirinin icra kurulu üyelerinden birinin açıklaması var kabul edilebilir değil. Fiyat artışı ile fahiş artışı başka raf-kasa problemleri ya da zincir oligopol piyasanın fiyat anlaşmaları yedikleri yüklü cezalar da var. Siz zincir marketsiniz enflasyon düşerken yaparsanız çok tepki alırsınız.  Onu bugünden fiyatlıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi ise “Market raflarındaki ürünlerin üretim maliyetlerinde emtiada, enerjide, lojistikte fiyat artışı var.” vurgusu yaparak “Fiyat artışlarında biz en son halkayız. Satın alıyoruz. Fiyat belirleyen tarafta değiliz. Her sektörde zam aralığını sıkılaştıran fırsatçılar olabilir.” ifadelerini kullandı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken CNN Türk'te değerlendirdi: Zincir market polemiğinde sorun nerede?

TESK Başkanı Bendevi Palandöken CNN Türk'te değerlendirdi: Zincir market polemiğinde sorun nerede?