Göç yolunda ölen bebekler BM kürsüsünde

Göç yolunda ölen bebekler BM kürsüsünde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 77. Genel Kurulu'nda "Daha adil bir dünya mümkündür" mesajı verdi. Erdoğan, BM kürsüsünden Yunanistan’ın göçmen politikasını sert sözlerle eleştirdi. Geçen hafta Ege Denizi'nde hayatını kaybeden 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşında Abdulvahab'ı fotoğrafı ile dünyaya seslendi. Peki o fotoğrafın hikayesi neydi? Türkiye’nin bu konuda duruşu ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta Yunanistan olmak üzere göçmenlere yönelik dozu her an artan şiddete karşı BM kürsüsünden tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 77’nci Genel Kurulu’nda bir kez daha Yunanistan’ın göçmenlere yönelik zulmünü eleştirdi. Erdoğan'ın gösterdiği fotoğraftaki 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşındaki Abdulvahab'ın ailesi, onların daha iyi bir hayat yaşaması için yola çıkmıştı.  Ama hayalini kurdukları Avrupa’nın hemen kapısında Yunan güçlerince darp edilip geri itildiler.

Ölen iki çocuğun babası can salından kurtulan Muhammed Berjas yaşadıklarını “Biz Lübnan'dan bir tekne ile İtalya’ya gitmek üzere yola çıktık. Yunan Adası yakınlarında yakıtımız bitince Yunan sahil güvenlik ekiplerine durumu anlattık. Onlar bizi teknemizden indirdiler, dövdüler, değerli eşyalarımızı aldılar, su bile vermediler. Bizi gruplara ayırarak can sallarına bindirerek suda ittiler. Eşim ve çocuklarım bana tutunarak geceden sabaha kadar beklediler ama çok su yuttular dayanamadılar.” sözleriyle anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı'nın Birleşmiş Milletler'de anlattığı bu zulmü CNN TÜRK’te yayınlarıyla ekrana taşımış, canlı yayına katılan uzmanlar da Batı’nın Doğu’dan gelen göçmenlere yönelik tutumunu değiştirmesi gerektiğinin altını çizmişti.