Göcek koyu için koruma kalkanı

Göcek koyu için koruma kalkanı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, alarm veren Fethiye Göcek koyu için harekete geçti. Koyun kirlenmemesi ve canlı çeşitliliğinin korunması için yeni tedbirler hayat geçirilecek. Peki, o tedbirler neler? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca hazırlanan 6 etaplık proje ile Muğla Fethiye'deki Göcek koyları koruma altına alınacak. Projenin hayata geçirilmesiyle denize gelişi güzel çapa atılarak deniz çayırları tahrip edilemeyecek, koylar ve deniz canlılarının yaşam alanları kirletilemeyecek.

"ARTAN KONTROLSÜZ KULLANIMLAR SU KALİTESİNİ BOZDU"

Binlerce yıllık tarihsel zenginliğe, mavi-yeşil doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin tekne veya yatla ziyaret ettiği Fethiye Göcek koyu koruma altına alınıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Göcek koyunun, özellikle pandemi döneminde yoğunluğu artan kontrolsüz kullanımlar nedeniyle su kalitesi bozulduğuna yer verildi. Deniz altı biyoçeşitliliğinin azalmaması ve oksijen besin kaynağının zarar görmemesi için çevre koruma projesi başlatıldığı açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KOYUN KİRLENMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN YENİ TEDBİRLER

Proje ile tekne ve yatların gelişigüzel demir ve çapa atmaması için koy toprağına yeterli sayıda mapalar yerleştirilecek. Deniz tabanlarına tonozlar konulacak, şamandıralar bu tonozlara bağlanacak teknelerin kıyılarda bulunan ağaçlara bağlanmasına izin verilmeyecek. Akıllı şamandıra sistemi sayesinde denizde anlık klorofil değerleri, oksijen oranı, bulanıklık ve su kalitesi 7-24 izlenecek.

Proje kapsamında 400 tonluk ana atık gemisi ve ona eşlik eden 3 adet 20 tonluk atık alım teknesi atıkları sürekli toplayacak. Bu sayede atıklar daha hızlı toplanacak ve denizlere atık bırakılmasının önüne geçilecek. Proje kapsamında oluşturulan 6 etaptan ilk etabın ihalesini gerçekleştirildi. Toplam 19 koydan oluşan 6 etaptan geriye kalan 5 etabın ihaleleri de yıl içerisinde yapılacak.