Gözler Kabine Toplantısı'nda... Normalleşme nasıl olacak?

Video: Gözler Kabine Toplantısı'nda... Normalleşme nasıl olacak?

Türkiye'de normalleşme adımları yarın Kabine'de alınacak kararlarla netleşecek. Alınan bilgiye göre iller risk haritasına göre dörde ayrılacak, okullar koşullara göre 2 Mart'ta yüz yüze eğitime başlayacak. Peki hangi iller normalleşme kapsamına alınacak? Restoranlar açılacak mı, yüz yüze eğitimde hangi adımlar atılacak?

Yerinde karar dönemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla 1 Mart'ta başlayacak. Kabine toplantısında yeni normalleşme adımlarının ayrıntıları belli olacak.

İller, Bilim Kurulu'nun belirlediği kriterler çerçevesinde düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olmak üzere kategorilere ayrılacak. Bu kriterlerin belirlenmesinde aşılama, yoğun bakım ve yatak doluluk oranları da etkili olacak.

NORMALLEŞME HANGİ İLLERDE BAŞLAYACAK?

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı 35'in altında kalan orta ve düşük risk grubundaki 30 il, normalleşme aşamasına yakın iller durumunda. En düşük vaka sayılarının görüldüğü Hakkari, Şırnak, Muş, Batman, Iğdır gibi illerde normalleşme adımının atılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Orta riskli iller arasında bulunan ve aralarında Ankara, Diyarbakır, Afyon, Denizli, Kahramanmaraş, Van'ın da olduğu 25 ile ilişkin kararsa, Bakanlar Kurulu'nda alınacak. Normalleşmeye yakın illerde yaklaşık 24 milyon kişi yaşıyor.

EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARDAN BİRİ, RESTORAN VE KAFELERİN NE ZAMAN AÇILACAĞI.

Bu konu, normalleşme kararı alınan illerde, Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenecek. Vaka sayılarındaki hareketlilik, bu işletmelerin açılması ya da kapanmasına neden olabilecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerdeki restoran ve kafeler bir süre daha vaka sayılarının azalmasını beklemek zorunda kalacak.

Eğitim ve öğretim faaliyetleri, yerinde karar uygulamasına bağlı olarak düzenlenecek. Belirlenen kriterlere uygun olarak Yüzyüze eğitime 2 Mart'ta, sınavlaraysa 8 Mart'ta başlanılacak. Salgının riskli bulunduğu bölgelerde bu adımların atılması bir süre daha ertelenebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS