hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gümrükte "Milli Tarama Sistemi" dönemi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Gümrüklerde Milli Tarama Sistemi, MİLTAR dönemi başlıyor. Yurt dışı muadillerinden daha ucuz ve etkili olan sistemin tanıtımı Ankara’da gerçekleşti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sistemin dışa bağımlılığın azaltılmasında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araçlar, konteyner ve tırlar milli sistemle taranacak. Yasa dışı silah, mühimmat ve uyuşturucu gibi maddeler tespit edilecek. Hem dışa bağımlılık sona erecek hem de gümrükler daha güvenli olacak.

  Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü ile Savunma Sanayii Başkanlığının ortak girişimiyle Ankara’da bir firma yüzde 70 yerlilik oranı ile milli tarama sistemi MİLTAR'ı geliştirdi.

  İlk sistem geçen yıl İzmir Alsancak limanında kullanıldı. Milli sistem hem yurt dışındaki muadillerinden daha iyi performans gösterdi, hem de pek çok yakalamanın yapılmasını sağladı. Daha fazla üretim kararı alındı.

  Bu kapsamda Ankara’da milli tarama sistemlerinin üretildiği tesislerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in katılımıyla tanıtım toplantısı düzenlendi.

  Muş, “Dışa bağımlılığın azaltılmasında dönüm noktası. Önemli yakalamalar yapılmış ve yerli milli cihazlar yüksek kabiliyetlerini ispatladı.” sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsmail Demir ise yeni müjdeler vereceklerini söyledi ve “Sadece son 2 haftada Anadolu gemisi teslim, imece uydu, insansız deniz aracı torpido, yerli helikopter GÖKBEY yerli motor uçuşu, Altay tankı teslim önümüzdeki günlerde yeni müjdeleri vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow