Hakan Çelik'ten Mustafa Sarıgül yorumu | Video

Video: Hakan Çelik'ten Mustafa Sarıgül yorumu | Video

Mustafa Sarıgül parti kurmaya hazırlanıyor. Peki, bu hareket Türkiye siyasetine nasıl bir katkı sağlar? Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Gazeteci Hakan Çelik, CNN TÜRK canlı yayınında yorumladı.

Duygu Kaya'nın sunduğu Güne Merhaba'ya konuk olan Hakan Çelik, şunları söyledi: 

"Mustafa Sarıgül ile görüştüm"

Türkiye Değişim Hareketi'ydi. Şimdi Türkiye Değişim Partisi adı altında partileşme ve teşkilatlanma sürecine başlıyor. Ben Mustafa Sarıgül ile görüştüm. Hem iktidar hem de muhalefete eleştiriler getirerek yola çıkan bir hareket olduklarını, Türkiye'deki bu klasik ideolojik kutuplaşmaların içinde bir pozisyon almaya niyetinde olmadıklarını, daha güler yüzlü, kucaklayıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaştırarak bir siyaset yöntemi belirleyeceklerini ifade etti. Yani 'Hem iktidarın hem de muhalefet partilerinin oylarına talibiz' dedi. Türkiye siyasetinde tanınan ve yeni bir isim değil ama kuracağı siyasi partiyle, mevcut yelpaze içinde arkadaşlarıyla yeni bir soluk olarak yola çıkmayı hedefliyor.  

Cumhur İttifakı'na dahil olma ihtimali var mı?

Bu ittifaklar meselesi bir sürecin devamında taraflar pozisyonları belirleyecekler ama kategorik olarak bir partiyi daha kurmadan 'Ben şu ittifakın içerisinde yer alırım' demesi beklenmez. Ben en azından ilk başlarda böyle bir adım atacağını tahmin etmiyorum. Programı belli olduktan sonra, teşkilatlarını kurduktan sonra kendilerine yakın gördükleri başka siyasi partiler varsa belli bir birliktelik gerçekleştirebilirler. Ama bugün için böyle bir şey açıklamasını beklemek çok erken olur. 

Partide sürpriz isimler var mı?

Mustafa Sarıgül sosyal demokrat kökenden gelen, CHP'de yetişmiş ve çalışmış olan bir isim. Bir çok CHP'linin ben yakından takip ettiğini düşünüyorum. 'Acaba Türkiye Değişim Partisi bizim bundan sonra kendimizi ifade etmemiz, siyaset yapmamız için uygun bir platform olabilir mi' diye bakıyorlardır. Ama bu partinin kurulması, programının açıklanması, hedeflerinin ve söylemlerinin belirlenmesinden sonra anlaşılacak bir şeydir. Biraz şuan erken. Ama bir hareketlenme yani sosyal demokrat tabanda geçişkenliği artırabilecek bir hareketlen yaratabilir diye düşünüyorum. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS