hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hamlelerin Kraliçesi: Hande Nur Şahin

  2 yaşından beri SMA hastası olan Hande Nur Şahin master yaptı ve satranç tutkusu ile Uluslararası Satranç Federasyonu tarafından ‘Avrupa’nın mücadeleci ruhuyla öne çıkan engelli kadın oyuncusu’ seçildi. Hikayesini ise CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz'a anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir bankada stratejik planlama yetkilisi olarak çalışan Hande Nur Şahin, henüz iki yaşındayken SMA hastalığına yakalandı. İlk semptomlar 2 yaşından itibaren ortaya çıktı. Yapılan tetkiklerle SMA teşhisi konuldu. Ancak Şahin, hiçbir şey onu hayallerinden vazgeçmedi.

  Şahin’in ailesinin ise kızlarının eğitim sürecinde büyük katkıları oldu. Bütün eğitim hayatında Şahin’i her gün okula götürdüler. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünü birinci ve fakülteyi ikinci olarak mezun oldu. 2021 yılında ardından Sabancı Üniversitesine burslu olarak kabul edildi.  

  Hande Nur Şahin o hamlelerin kraliçesi. Çünkü 10 yaşında başladığı satrançta ulusal ve uluslararası turnuvalarda üst üste şampiyonluklar kazandı. 10 yaşında satranç oynamaya başladı. Taşların hareketlerini 10 yaşında öğrendi. Okul takımına girdi ve İstanbul altıncısı oldu. Sonrasında oynamaya devam etmeye karar verdi. 12 yaşında milli takım altyapısına girdi. Avrupa kıtasında engelli kadın sanatçılar arasında mücadeleci ruhuyla ön plana çıkan kadın sporcu seçildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow