hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hastalığı geçirenler ve hamileler için hatırlatma dozu uygulanacak mı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Bilim Kurulu toplantısı sonrası hatırlatma dozu 6 aydan 3 aya indi. Peki, hastalığı geçirenler ve hamileler için hatırlatma dozu uygulanacak mı? CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı ve kameraman Engin Özbek, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit'e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AŞI TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK

  Koronavirüsün yeni türü dünyaya korku salıyor. Omicron Türkiye'de de görüldü. Böylece aşı yaptırmak daha da önem kazandı. Omicron varyantının hızla yayılması üzerine Bilim Kurulu bir karar aldı. Artık hatırlatma dozu 6 aydan 3 aya indi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, "Ciddi bir bulaşıcılık ve hızlı yayılım söz konusu. Burada da aslında hızlı hareket etmeye ihtiyaç var. O yüzden de 3 ay gibi bir süre kabul ettik" dedi.

  HASTALIK GEÇİREN DE 3. DOZ AŞIYI OLABİLECEK

  Hatırlatma dozu, hamilelere ve hastalığı geçirenlere de yapılabilecek. Prof. Dr. Nurettin Yiyit, "Hastalık geçirenlerin hastalığının tespit edildiği andan itibaren 3 ay sayarak hatırlatma dozunu olmasında fayda var" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca 2. doz aşıya rağmen hasta olan kişiler de hatırlama dozunu 3 ay sonra olabilecek. Prof. Dr. Yiyit, "Eğer en son dozundan sonra PCR pozitif olduysa, o PCR pozitifliğinin 3 ay sayıp hatırlatma dozu olacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow