hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hatay Baro Başkanı'na kimlik gözaltısı | Video

  Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, kendisine kimlik soran polislere yazılı emir görmek istediğini söyleyip kimliğini vermedi. Tartışma büyüyünce de gözaltına alındı. Olayla ilgili Türkiye Barolar Birliği açıklama yaptı. "Baro Başkanı Dönmez'e yapılan uygulama ve fiziki müdahale, keyfi ve kanuna aykırıdır" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, ailesiyle birlikte yemek yiyordu. Polisler Dönmez'e kimlik sordu. Baro Başkanı yazılı emir olmadan kimliğini vermeyeceğini söyledi.

  Tartışma uzayınca Baro Başkanı Dönmez gözaltına alındı.

  Olayın ardından tepkiler de gecikmedi. Türkiye Barolar Birliği konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "Uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfi ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir" denildi.

  Bir açıklama da Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan geldi. Sosyal medya hesabından olayı kınayan Feyzioğlu, "Kanunen Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan Baro Başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağın akışına aykırıdır. Türkiye Barolar Birliği konunun takipçisi olacaktır" dedi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü de olayla ilgili açıklama yaptı. "Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimlik sorabilir. Kimliği sorulan kişi de kimliğini ibraz etmek zorundadır" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada ayrıca "Yasaların dışına çıkılmadığı, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez'e karşı herhangi bir kötü muamelede bulunulmadığı belirtildi. Öte yandan Baro Başkanı Dönmez'in serbest bırakıldığı da bildirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow