hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyecek?

  Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zamanlaması çok tartışılan HDP ziyaretinin gelecek hafta olması bekleniyor. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı adaylığı için destek istiyor. Peki o görüşmede HDP ne isteyecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP Genel Başkanı aynı zamanda Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, parti ziyaretleri gerçekleştiriyor. Adaylık süreci için destek istiyor. Geçtiğimiz haftada yaptığı ziyaretlerin ardından gözler HDP’ye yapacağı ziyarete çevrildi. O ziyaretin gerçekleşme ve randevu süreci de çok tartışıldı.

  Ziyaret önce 18 Mart Şehitler Günü için planlandı, sonra başka gün seçeneği gündeme geldi. Henüz tarih belli olmayan önümüzdeki hafta gerçekleşecek. Ziyarette CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olarak HDP’den destek isteyecek.

  HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP’nin desteği için dikkat çeken bir bakanlık açıklaması yapmıştı.

  Kenanoğlu, “Şöyle bir şey yok siyasette ‘Siz bize oy verin, güvenin’ Uzlaşılır anlaşılır, yol yürünür. CHP dışındaki partilerin mevcut oylarına baktığınızda tamamını toplasanız HDP kadar yapmıyor. HDP ağzını açmadan size oy verecek! Bırakında HDP bir ortak adayı destekleyecekse istediklerini taleplerini ortaya koysun açıklasın.” dedi.

  O açıklama gündemdeyken, tutuklu bulunan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden kaleme aldığı, T24 internet sitesinde yayınlanan yazısında HDP’nin Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyeceğini kaleme aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Demirtaş, Kenanoğlu'nun aksine yazıda “HDP’nin kimseden bakanlık, milletvekilliği talebi yoktur. HDP önümüzdeki dönemde parlamentonun ana muhalefet partisi olmaya adaydır. HDP’nin duymak ve emin olmak istediği şey, yeni dönemde demokratik değişimin ciddiyetle, içtenlikle ele alınıp alınmayacağıdır." ifadelerine yer verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow