hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP oy kaybını masaya yatırdı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Tüm partilerde olduğu gibi 2018 seçimine göre oy kaybı yaşayan HDP'de de seçim muhasebesi yapıldı. HDP, seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplantı yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  14 Mayıs’ta, önceki seçimlere göre oy kaybeden HDP, bu kaybın sebeplerini değerlendirme sürecini seçimin ikinci turunun sonrasına ertelemiş, HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri, 28 Mayıs’tan sonra bir özeleştiri süreci başlatacaklarını söylemişti.

  Kendi adayını çıkarmaması, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi, aday tercihlerinin yanlış olması, dahil oldukları ittifak olan Emek ve Özgürlük İttifakı’nda TİP'in kendi adaylarını çıkarması gibi başlıklar üzerinden HDP'ye eleştiriler yöneltilmişti.

  İşte o eleştiriler HDP'de yapılan ve seçime girdiği Yeşil Sol Parti yöneticilerinin de katıldığı toplantıda ele alındı. Toplantı sonunda yapılan açıklamada, "Hedeflediğimiz başarının altındayız. Bunu kabul ediyoruz. Yeni mücadele döneminde de kader tayin edici rolümüz devam edecek" ifadelerine yer verildi.

  Oy kaybının neden yaşandığına dair bir ifade yer almazken, açıklamada "Gerekli sonuçları çıkararak geri atmadan mücadelemizi daha da ileriye taşıyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın." denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow