Hilmi Özkök CNN TÜRK'e konuştu, "FETÖ'cü olmak suç değildi" sözlerine açıklık getirdi

Video: Hilmi Özkök CNN TÜRK'e konuştu, "FETÖ'cü olmak suç değildi" sözlerine açıklık getirdi

24. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, FETÖ iddialarıyla ilgili Sözcü Gazetesine verdiği röportajı CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi. Özkök, "Fetullahçı olmak suç değildi" lafına açıklık getirdi. Gazeteci Nedim Şener'in Özkök dönemi hiç bir FETÖ'cü ihraç edilmedi sözlerini yalanladı. FETÖ'cü adı altında değil gericilik adı altında ihraçların olduğunu söyledi.

24. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, FETÖ iddialarıyla ilgili Sözcü gazetesine verdiği röportajı CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi. Özkök, "Fetullahçı olmak suç değildi" lafına açıklık getirdi. Gazeteci Nedim Şener'in "Özkök dönemi hiçbir FETÖ'cü ihraç edilmedi" sözlerini yalanladı. FETÖ'cü adı altında değil, gericilik adı altında ihraçların olduğunu söyledi.


Türkiye FETÖ'yü yeniden bu kez üst perdeden tartışıyor. 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 2009 düzenlemesiyle ilgili iddialarının ardından, liderler karşılıklı suçlayıcı açıklamalar yapmaya başladı. Soru; FETÖ'nün siyasi ayağı kim? Açıklamalarda adı geçen eski genelkurmay başkanları da tartışmanın odağında. Onlardan biri 24. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök. Özkök, sessizliğini Sözcü gazetesine verdiği röportajla bozmuştu. Yazılı açıklamalarını CNN TÜRK Masası programında dillendirdi.


Özkök, röportajında "Fethullahçılık suç değildi, ordudan atamadık" demişti. Eski Genelkurmay Başkanı canlı yayına katılmadan önce program konuğu gazeteci Nedim Şener, Özkök'ün röportajdaki açıklamalarına ithafen kendi dönemindeki MGK sunumundan örnekler verdi. "Devlet içinde devlet var diyor ama 'FETÖ'cülük suç değildir, o yüzden atmadık' diyorsun" dedi.


Ardından Hilmi Özkök telefonla canlı yayına bağlandı ve Şener'in sözlerine CNN TÜRK yayınında cevap verdi: "Kanunun suç saymadığı bir konuda ordudan atmak gibi ağır bir ceza verilebilir mi?" diye soruyorum. Buna hukukçuların cevap vermesi lazım".


Kendi döneminde atılmaların FETÖ adı altında değil gericilik adı altında gerçekleştiğini söyledi. İrtica konusunda bir parantez de açtı. "Kıyafetler bizim için hiç bir zaman cezalandırma sebebi olmadı benim zamanımda. Başörtüsünden hiç kimse atılmadı. Bakın ilk defa bir şey açıklıyorum. Ben namaz kılmaya başladım. TSK namaz kılanları atıyordu lafının ne kadar yanlış olduğunu bu gösterir" şeklinde konuştu.


FETÖ ile hiç bir ilişkisi olmadığını vurguladı Hilmi Özkök. "Ben bir tek FETÖ ile veya FETÖ olarak kimseyle muhattab olmadım. ,bankalarına para yatırmadım" ifadelerini kullandı.


15 Temmuz davalarında adı geçen askerlerle olan ilişkisi de gündeme geldi programda. Özkök, "Bir kişi sadece yargılandı ama o da beraat etti. Normal hizmetine devam ediyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS