hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hulusi Akar o geceyi anlattı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Fethullahçı terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin 7'nci yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, o gece yaşananları anlattı. "Benim ve silah arkadaşlarımızın darbecilere rest çekmemiz psikolojik üstünlüklerini kaybetme noktasında ilk hamle olmuştur. Bu da onların dirençlerini kırdı" dedi. Peki Akar’ın o gece unutamadığı olay ne?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ’nün hain darbe girişimine karşı kilit isimlerdendi. Darbeciler tarafından alıkonuldu, alnına silah dayandı. İhanet gecesinde yaşadıklarını ilk kez detaylarıyla anlattı.

  Eski Savunma Bakanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, rest çekmelerinin FETÖ’cülerin dirençlerini kırdığını söyledi. İhanet gecesinin en çarpıcı anlarından birini paylaştı.

  Akar, "O gece unutamadığım olaylardan birisi de alnıma silah dayanmasıydı. Silahı dayayan hain sürekli 'oturun, sakin olun yoksa sıkarım' diye sürekli tehdit ediyordu. ‘Sık ulan şerefsiz’ diye bağırdım. Benim ve silah arkadaşlarımızın darbecilere rest çekmemiz, psikolojik üstünlüklerini kaybetme noktasında ilk hamle olmuştur. Bu da onların dirençlerini kırdı." ifadelerini kullandı.

  Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına dikkati çekti.

  Hulusi Akar, “Hareket özgürlüğüm kalmamıştı ama konuşma özgürlüğümü sonuna kadar komutan tavrı içinde sürdürdüm. Bu da onların psikolojisini bozdu, dirençlerini kırdı. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın çağrısı ve asil milletimizin sergilediği mücadele ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli mensuplarının da jandarma ve polislerimiz ile omuz omuza karşı duruşu sonucunda başarısız oldular" sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin FETÖ’den temizlendikçe daha da güçlendiğini vurguladı.

  Hulusi Akar, "FETÖ’yle mücadele devletimizin tüm kurumları tarafından tavizsiz bir şekilde yürütülen bir mücadeledir. Buna karşı terör örgütü, yerli ve yabancı iş birlikçileri ile her türlü algı operasyonunu, fitneyi ve fesadı yurt içinden ve yurt dışından ısrarlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Fakat FETÖ’nün oluşturmaya çalıştığı algıya karşı biz de olgularla cevap veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow