hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tendürek Dağı terörden arındırıldı

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu terörle mücadeleye dair önemli açıklamalarda bulundu. Soylu, '2 terörist daha etkisiz hale getirildi ve böylece Tendürek Dağı çok uzun bir aradan sonra terörden arındırıldı.' ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sivil Toplum Kuruluşları Akreditasyon ve 500 Destek AFAD Gönüllüsüne Sertifika Töreni'ne katıldı. Tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu, "Öncelikle kahraman jandarmamıza, emniyetimize minnetlerimizi ifade ediyoruz. Eren-32 Abluka operasyonunda bundan iki gün önce, 3 teröristten biri ölü, 2 yeşil kategori sağ olarak ele geçirildi. Ardından ele geçirdiğimiz teröristlerin de yer göstermeleri neticesinde 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.

  Böylece Tendürek Dağı ilk kez terörden arındı. Geçen kıştan hemen önce Tendürek dağının en tepesine bir üst bölgesi kuruyoruz. Yolunu yapmıştık, çalışmalar tamamlandı. Gerek göçmen kaçakçılığı olsun gerek sınırdaki kaçakçılığı olsun, gerek uyuşturucu kaçakçılığı olsun bütün bunları engelleyebilecek çok güçlü bir üst bölgesini orada tuttuk. Üst bölgesinin yapımı 2 ay içerisinde bitecek. Amanoslar tamamen temizlenmişti, Hatay'dan Adıyaman'a kadar büyük bir hattan bahsediyoruz. Yakın zamanda inşallah önemli bir yerin temizlenme haberini vermek nasip olur. Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir mücadele ortaya koyuyor" dedi.

  TURUNCU VE GRİ KATEGORİDEKİ 2 TERÖRİST ETKİSİZ

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Eren Abluka-32 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Yıldız Operasyonu' kapsamında, bugün Çaldıran ilçesi kırsalında bölücü örgüt mensupları ile çıkan silahlı çatışmada 2 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiği belirtilerek, "Böylelikle 16 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla Tendürek Dağı bölücü terör örgütü mensuplarından tamamen temizlenmiş oldu. Operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin terörden arananlar listesinde turuncu kategoride yer alan 'Evindar' kod adlı Tuğba Tambahçeci olduğu tespit edildi. Teröristin; 15 Eylül 2016 tarihinde Doğubayazıt ilçesi Gökçebudak köyünün Küçük tepe Tendürek Dağı istikametinde bulunan Karakuş Tepe Üs Bölgesine saldırı olayına katıldığı, 10 Mayıs 2017 tarihinde Doğubayazıt-Çaldıran Karayolu Yılanlı Tepe Üs bölgesine yakın bir mesafeye yerleştirilen el yapımı patlayıcının patlaması sonucu 1 personelin şehit edilmesi ve 2 personelin yaralanması eylemine katıldığı, 2016 yılından itibaren Tendürek Dağı bölgesinde yapılan eylemlerin tümüne katıldığı belirlendi. Etkisiz hale getirilen diğer teröristin ise 'Eylem' kod adlı Devlet Taşir olduğu ve terörden arananlarda gri kategoride yer aldığı tespit edildi" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow