hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İl Olmayı Bekleyen İlçeler Çalışması: Çalışma yerel seçim sonrasına mı kalır?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhuriyetin 100. yılı olması sebebiyle "100 il, bin ilçe" açıklamasında bulunmuştu. O açıklama ile il olmayı bekleyen ilçeler yeniden gündeme geldi. Bununla ilgili de bir çalışma başlatılmıştı. Çalışmalarda son durum ne? Detaylar CNN TÜRK Editörü Gülşen Coşkun aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Yeni yüzyılda 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür" ifadeleri üzerine il olmayı bekleyen ilçeler yeniden gündeme geldi.

  SON DURUM NE? BU KONUDA BİR ADIM ATILACAK MI?

  Edinilen kulis bilgilerine göre, Devlet Bahçeli’den gelen önceki açıklamalar da AK Parti tarafından anlamlı bulunmuştu. AK Parti de bunun üzerine 'Yerel Yönetimler Yasası'nı ele alırken, bu konuyu masaya getirdi.

  O çalışma araya seçimin girmesi, yoğunluk olmasıyla olgunlaşma aşamasına gelemedi. Türkiye’de il olmak isteyen pek çok ilçe; ilçe olmak isteyen de pek çok belde var.

  Çalışmanın il ve ilçe olmak isteyen şehirlerdeki bu beklentileri boşa çıkarmamak ve küskünlük oluşturmamak için bu süreç seçim sonrasına bırakıldığı ifade ediliyor.

  Kaynaklar konunun AK Parti MYK’sında da gündeme geldiğini ifade ediyor. Özellikle de kriterlerin belirlenmesi için ve bu kriterlerin belirlenmesinin siyasiler üzerindeki baskıyı da azaltacağının düşünüldüğü ifade ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikili görüşmelerinde bu konuyu gündeme alırlarsa; Cumhur İttifakı'nın bu konuyu masaya yatırabileceği değerlendirmesi de yapıldı.

  İl ve ilçe olmak isteyen bölgeleri küstürmemek adına sürecin planlamasının mahalli idareler seçimleri sonrasına bırakılmasının daha uygun olabileceği de konuşuluyor.

  KULİSLERDE KONUŞULAN VE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER İDDİAYA GÖRE ŞUNLAR;

  Alanya - Antalya
  Akhisar - Manisa
  Bandırma - Balıkesir
  Cizre - Şırnak
  Çorlu - Tekirdağ
  Edremit - Balıkesir
  Elbistan - Kahramanmaraş
  Erciş - Van
  Ereğli - Zonguldak
  Ereğli - Konya
  Ergani - Diyarbakır
  Fethiye - Muğla
  İnegöl - Bursa
  İskenderun - Hatay
  Kahta - Adıyaman
  Kozan - Adana
  Lüleburgaz - Kırklareli
  Manavgat - Antalya
  Midyat - Mardin
  Nazilli - Aydın
  Polatlı - Ankara
  Siverek - Şanlıurfa
  Tarsus - Mersin
  Ünye - Ordu
  Yüksekova - Hakkari

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow