hourSON DAKİKA
left-arrow right-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı anlattı: Uzayda bir gün nasıl geçiyor?

  1 haftayı aşkın süredir uzayda olan ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı, dünya ile canlı bağlantılar kurup oradaki deneyimlerini paylaşıyor. Bu kez aralarında CNN TÜRK'ün de olduğu bazı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gezeravcı, uzayda en çok neyi özlediğinden, bir gününün nasıl geçtiğine dair pek çok detayı paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı uzaya gittiğinden bu yana en çok merak edilen soruları yanıtladı. 

  Gezeravcı, uzayda diğer astronot arkadaşları ile birlikte yemek yediği anları paylaşmıştı. Uzayda yedikleri o yiyecekler ise dünyada fırlatma öncesinde belirlendi.

  Alper Gezeravcı, “70 civarında yemek ve 30 civarında içecek alternatifini gıda mühendisleri eşliğinde denedik, tercihlerimizi belirledik. Gıda ve içecekleri belirlerken ana kriter, günlük hedeflenen kalori miktarını tutturmak ve sağlıklı beslenmekti. Sonrasında belirlediğimiz gıda ve içecekler istasyonda kalacağımız süreye uygun olarak hazırlandı ve fırlatma öncesinde kargo olarak taşınmak üzere paketlendi. Hatta biz daha uzay istasyonuna gelmeden yiyeceklerimiz buraya gönderildi” ifadelerini kullandı.

  UZAYDA YEMEKLER BOZULMADAN NASIL SAKLANIYOR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gezeravcı, “Bu özel gıdaların hepsi üretim esnasında vakumlu paketler içinde hava almadan korundu. Böylece hem uzun süreler boyunca tazeliğini korudu ve bozulmadı” dedi.

  GEZERAVCI’NIN UZAYDA BİR GÜNÜ NASIL GEÇİYOR?

  Alper Gezeravcı, “Her gün sabah, günlük faaliyetlerimin başlangıcından yaklaşık 2 saat önce uyanıyorum. Kahvaltımı yapıp, günlük planlama toplantısı başlamadan brifing içeriklerini ve günlük görev dosyalarını inceleyerek toplantıya hazırlık yapıyorum. Günlük işlerime, görev kontrol merkezi ile planlama toplantısı yaparak başlıyorum. Bu toplantıda, faaliyetlerimizin, istasyondaki diğer faaliyetlerle koordine olabilmesi için tüm günü gözden geçiriyoruz. Sağlık testlerimizin gerçekleştirilmesi, medikal numunelerin alınması vb. Gerçekten aşırı dikkat ve enerji isteyen, yorucu görevler olmasına rağmen, son derece keyifli. Günün sonundaki dinlenme zamanıma kadar, bu planlı faaliyetler aralıksız şekilde devam ediyor. Görevlerin tamamlanmasının ardından, ertesi gün için kendimi hazırlamak üzere dinlenmeye geçiyorum” sözlerini kullandı.

  Gezeravcı, uzayda böyle bir günü tamamlayabilmek için dünyada çok çalıştı ve zorlu bir eğitim sürecinden geçti.

  O anları anlatan Alper Gezeravcı, “Gülşen Hanım merhabalar, öncelikle görevin fizyolojik yeterliliğini karşılamaya yönelik alçak basınç eğitimi aldım. Her ihtimale karşı acil durum senaryolarına yönelik eğitimleri aldık. Sonrasında ise uzay istasyonunun normal operasyonu ve acil durum prosedürlerini öğrendik. Ardından kendi görevimize özgü ve gerçekleştireceğimiz bilimsel deneylerin teorik ve sonrasında uygulamalı eğitimlerini, Türk bilim adamlarımızın da katkılarıyla, tamamladık” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ACİL DURUM SENARYOSU! GEZERAVCI’NIN RİSKLER KONUSUNDA DUYULARI NELER?

  Alper Gezeravcı, “Yaşadığım bu inanılmaz süreci ve bulunduğum anın ne kadar olağanüstü olduğunu düşündüm. Bu işin duygusal yanı, diğer taraftan olası acil durum senaryolarında göstereceğimiz reaksiyonlar ve uygulayacağımız prosedürleri zihnimde tekrar ediyordum. Bunlar da bu görevde ihtiyaç duyulabilecek bilgiler ve bu nedenle de her an hazır olmak çok önemliydi” sözlerini kullandı.

  GEZERAVCI UZAYDA YALNIZ DEĞİL…

  Alper Gezeravcı, “Bizim gelişimizle birlikte, ISS’in 25 yıllık tarihinde ilk kez bu kadar fazla ülkeden astronot aynı anda burada bulunuyor. Şu anda burada 7 farklı ülkeden, 9 farklı milliyetten astronot bir arada görev yapmakta. Örneğin, deney çalışmalarımızı yalnız yapıyoruz ama dünyaya göndermek üzere gerçekleştirdiğimiz bazı video ve fotoğraf çekimlerinde birlikte çalışıyor ve yardımlaşıyoruz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gezeravcı, bu tarihi göreve başladığından bu yana herhangi bir sorun yaşamadığını, iyi olduğunun da bir kez daha altını çizdi ve “Ülkemizin ve devletimizin iradesini ortaya koyduğu bu çok değerli ve önemli görevin bir parçası olmaktan, gelecek nesillerimizin hayallerini gökyüzünün ötesine, uzayın derinliklerine taşıyabilmiş olmaktan inanılmaz derecede mutluyum. Uzayı, uzayda kalıcı insan varlığının simgesi olmuş bu istasyonu tarif edebilirim ama yaşadığım gururu tarif etmek çok zor. Bizlere bu onur ve gururu yaşatan, Türk milletine ve iradesi ve kararlılığı ile buraya adım atan devletimize uzay kadar sonsuz müteşekkirim” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow