İllere göre üniversite tercih trafiği

Video: İllere göre üniversite tercih trafiği

Geçen yıl yapılan Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavında üniversite tercihleri hangi illerde yoğunlaştı? İlk yüze giren adaylar hangi illerdeki üniversiteleri tercih etti? YÖK, 2019 sınav maratonu için hazırlıklarını sürdüren öğrenciler için 2018 YKS Bölge Başarı Atlasını yayınladı.

Üniversite maratonuna hazırlanan öğrenciler, veliler, eğitim ve yükseköğretim kurumlarında çalışanlar hepsini yakından ilgilendiren bir çalışma YÖK tarafından hazırlandı.

Geçen yıl yapılan Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavına ilişkin Bölge Başarı Atlası hazırlandı.

İlk kez yapılan çalışmada YKS'ye başvuranlardan üniversiteye yerleşen 857 bin adayın verilerinden yola çıkarak il il, bölge bölge, yükseköğretime geçiş dinamikleri oluşturuldu

Çalışmaya göre Türkiye genelinde, ilk üç tercihinden üniversiteye yerleşenlerin oranı %35,4. Sayısal Puan türünde ilk 100'e girenlerin çoğunluğu Ankara’yı tercih etti. 20 aday Ankara'da bir üniversiteye yerleştirilirken, sözel puan türünde 100'e girenlerin 23’ü İstanbul’da bir üniversiteye yerleşti.

Ankara’dan Kırıkkale Üniversitesi’ne 3 bin 608 öğrenci yerleştirildi. Ankara'ya ise en çok öğrenci1.984 öğrenci ile İstanbul'dan geldi. İstanbul'u İzmir ve Antalya izledi. Araştırmada öğrenci hareketlerinin yoğun olduğu illerden de örnekler verildi. Buna göre, 1950 kişi üniversiteye okumaya geldiği Şanlıurfa'dan 9 bin 500 öğrenci başka bir ilde üniversite kazandı. Trabzon'a da 6 bin 833 kişi üniversite okumak için gitti. Trabzon'dan 5.379 kişi başka illerde üniversite kazandı.

Çalışmaya göre, kendi ikamet ettikleri şehirdeki bir üniversiteye yerleşen öğrencilerin çoğunluğu İstanbul'da. İstanbul’da oturup İstanbul'da bir üniversite kazananların oranı yüzde 64,6 olarak belirtildi.

Oturduğu şehirden başka bir kente üniversite okumaya gidenlerin en yüksek olduğu il ise Osmaniye oldu. Osmaniye'den sınava girip bir başka şehirde üniversiteye yerleşenlerin oranı yüzde 85 oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS