İnce'den 'çözüm süreci' yanıtı: Yeri TBMM'dir, televizyonlardır

Video: İnce'den 'çözüm süreci' yanıtı: Yeri TBMM'dir, televizyonlardır

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hürriyet gazetesine konuştu. Adaylık sürecinden, 24 Haziran seçimlerine yönelik hazırlıklara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Muharrem İnce ilk olarak aday belirleme sürecinde, bazı muhafazakar isimler telafuz edilince bir kısım CHP oylarının iyi partiye kaydığı yönündeki iddialara yanıt verdi. İnce, "Kayacaktı. Bunu sayın genel başkan ve parti yöneticileri de gördü. Sadece CHP'lilerin oyu yetmez. Bir büyük şemsiye, uzlaşma lazım. Bu uzlaşmanın içinde muhafazakârlar, ülkücüler, sosyalistler, Kürtler, aleviler, merkez sağdakiler olacak. Bu uzlaşmayı sağlarsa partinin evlatları sağlar, transferlerle bunu denemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Çatı aday formülü birinci turda doğru değildir. " dedi.

Muharrem İnce, "Türkiye'nin bir numaralı sorunu hukuk mudur?" sorusuna "Yargıdır, eğitimdir, dış politikadır, terördür. Askeri birliklerde 'önce vatan' yazar. Bu doğru değildir, önce adalet. Adalet yoksa vatan yoktur" diye cevap verdi.

İnce, "Seçilmesi durumunda bir çözüm süreci başlar mı?" sorusuna ve başlaması durumunda hangi adımları atacağına da açıklık getirdi. "Benim için tartışma yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir, milletten gizli Dolmabahçe ya da Oslo değildir. Çözüm yeri halkın gözünün önüdür, televizyonlardır" diyen İnce, "TRT kanallarından birini bu işe ayırabiliriz. Tartışalım, kırmızı çizgi yok, herkes eteğindekini döksün. Kimse birbirine kızmasın, ötekileştirmesin. Kürt vatandaşlarımızla terör mafyasını birbirine karıştırmayalım" ifadelerini kullandı.

ekonomi anlattı">
Muharrem İnce benzin bidonu, bebek beziyle ekonomi anlattı
Muharrem İnce benzin bidonu, bebek beziyle ekonomi anlattı

Muharrem İnce, Diyarbakır'a gittiğinde, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın evine de uğrayacağını söyledi. "Seçimde ikinci tura kalınması durumunda Kürt seçmen size oy verir mi?" sorusuna da, "Öyle bir şey olursa, neden vermesinler. Bir sıkıntı görmüyorum" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS