hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İnternet alışverişlerinde iade sorunu

  Kısa zamanda ve kolay alışveriş için tüketiciler, genellikle internet sitelerini tercih ediyor. Ancak kimi zaman iade edilen ürünlerin ücretlerinin geri ödenmesi ile ilgili sorunlar yaşanabiliyor. Peki bu durumda ne yapılmalı? CNN TÜRK Muhabiri Buse Deviren, TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu ile konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kimi zaman iade ya da iptal süreçleri yaşanabiliyor. Böyle olduğunda ise tüketiciye yaklaşık 10 gün sonra ürünün ücret iadesinin yapılması gerekiyor. Ancak bu süre bazen uzayabiliyor. Böyle durumlarda ise kişiler mağduriyet yaşayabiliyorlar.

  İnternet alışverişlerinde iade sorunu

  Peki iade edilen ürünün ücretinin tüketicinin hesabına geri yatırılmasındaki yasal süre ne? TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “İade kendisine intikal etmek üzere yola çıktığında 10 gün zarfında satıcının parayı iade etmesi lazım. Birileri açıkgözlülük yapıp birilerinin parasını işletiyorlar” ifadelerini kullandı ve tüketicilere haklarını koruyabilecekleri konusunda uyarıda bulundu: “Tüketici, boynunu büküp kenara çekilmesin. Yapması gereken tüketicinin öncelikle Ticaret Bakanlığı’na CİMER üzerinden, internet arama motorlarında reklam kurulu şikâyet yazarsa o kanalda e devlet şifresini kullanarak şikayetini aktarsın. 6502 sayılı yasanın 77. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanır. Ayrıca tüketici şikâyet etmekle kaymayıp, isterse emsal olsun diye geç gönderilen parası ile ilgili ne kadar geç gönderildiyse ticari avans faizinin kendisine ödenmesi için tüketici hakem heyetine başvurabilir. Bu konuda emsal yargıtay kararları var.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow