İranlı ajan cinayetinde yeni ayrıntılar

İranlı ajan cinayetinde yeni ayrıntılar

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İstanbul Şişli'de silahlı saldırı ile öldürülen İranlı eski ajan Mesut Mevlevi cinayetine dair yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. İran istihbaratında yapay zeka ile ilgili çalışma yürütmüş olan Mevlevi, mesleki bilgisi nedeniyle öldürülmüş olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul'da öldürülen İranlı eski ajan Mesut Mevlevi... Hala araştırılan sır cinayette yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. İranlı ajan, yapay zeka çalışmaları nedeniyle öldürülmüş olabilir.

Tarih 14 Kasım 2019’du. İranlı eski ajan Mesut Mevlevi, İstanbul Şişli'de silahlı saldırıya uğradı. 5 kurşun yarası alan Mevlevi hayatını kaybetti. Saldırı sırasında yanında bulunan arkadaşının aslında köstebek olduğu ve cinayetin ardından Mevlevi’nin ölüm emrini veren kişinin gizli servis bağlantılı uyuşturucu baronu Zindaşti olduğu ortaya çıkmıştı.

Bir YouTube kanalı olan ve İran hükümetine muhalifliği ile bilinen Mevlevi, kanalında İran istihbaratının gizli bilgi ve belgelerini yayınlıyordu. Ortaya çıkan yeni ayrıntılar, Sabah gazetesinin haberine göre daha önce İran istihbaratının yapay zeka ile ilgili çalışma yürüten birimlerinde çalışan Mevlevi’nin kozmik mesleki bilgilerinden ötürü öldürülmüş olabileceği yönünde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mevlevi’nin sosyal medya hesaplarından ulaşılan web sitesinde karşı istihbarat, siber istihbarat, siber güvenlik, siber savaş, istihbarat analizi, İran devrimi, siber psikop gibi başlıklarla ilgili makaleler bulunduğu tespit edildi.

Abdülvahap Koçak, Cengiz Akın, Serkan Tan, Veli Sarı, Birol Özdemir, Aşkın Bulduk ve İran uyruklu 7 kişi daha, İranlı eski ajanın ölümünden sorumlu tutuluyor. Suikast sonrası, azmettirici olduğu ifade edilen Ali Esfanjani yasa dışı yollarla Türkiye'yi terk edip İran'a kaçmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber