İşçilerin yaptığı görenleri hayrete düşürdü!

İşçilerin yaptığı görenleri hayrete düşürdü!

İstanbul Kâğıthane’de bir caminin minarelerindeki onarım sırasında yapılanlar, görenleri hayrete düşürdü. Onarımda kullanılacak taş blokların, işçilerin hayatlarını hiçe sayarak yukarı çıkarıldığı anlar, bir cep telefonu kamerasına yansıdı. Peki, bu durumda ne gibi önlemler alınmalı? İş güvenliği nasıl sağlanmalıydı? İş Güvenliği Uzmanı Hüseyin Avni Yardımcı anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taş blokları yukarı çıkarmak için peş peşe aşağı atladılar. Hayatlarını hiçe sayan işçilerin ölümle dansı bir cep telefonu tarafından böyle görüntülendi.

Yürekleri ağza getiren o anlar, Kâğıthane Hamidiye Mahallesi’ndeki bir cami inşaatında kayda geçti. Bir grup işçi, caminin minaresini yenilemek için ilginç bir yöntem kullandı. Minare etrafında kurulan iskelenin katlarına çıkan işçiler, taş blokları yukarı çekmek için sırayla ipe tutundular. Ardından hiç bir güvenlik önlemi almaksızın kendilerini peş peşe boşluğa bıraktılar.

Peki, yapılan bu tehlikeli işlem doğru mu? İş Güvenliği Uzmanı Hüseyin Avni Yardımcı, "Bir kere inşaat alanı olarak buranın etraftan ayrılması ve koruma bandı çekilmesi gerekir. İşçilerin sigortaları dahil yüksekte çalışma belgeleri ve kemeri buna benzer koruyucu donanımları olmaları gerekir ama gördüğümüz kadar ile bunların hiç biri yok. Yönetmelikte hiç bir yerde böyle bir şeye rastlanmaz. Ortaçağdan kalma bir usul ve bu tamamen bir cahil cesareti. Lift olması lazım makaslı, yükselti olması lazım. Malzemelerin yukarı getirilmesi için bunlar masraflı şeyler. İşte bu masraftan kurtulmak için biz sonuç olarak ne diyoruz biliyor musunuz? işte insan hayatı buy kadar ucuz" yanıtını verdi.