hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İş kurana, çiftçiye, teknolojiye destek: Hangi destek için nereye başvuru yapılabilir?

  Esnaftan çiftçiye, kadın girişimciden AR-GE projelerine pek çok alanda farklı farklı hibe, destek ve kredi veriliyor. Peki bu projelerle ne kadar destek sağlanıyor ve nasıl başvuru yapılabilir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Esnaftan çiftçiye, kadın girişimciden AR-GE projelerine. Birçok kesime yönelik hibe, destek ve kredi programı var. 2022 itibarıyla 66 kalemde 88 destek ödemesi yapılıyor. 'Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi' projesinde kadınlara aylık 5 bin 150 liralık destek veriliyor. Projeye başvurular E-Devlet üzerinden alınıyor.

  Orman köylüsü kadınlara da kredi destekleri veriliyor. 2022 için mikro kredi üst sınırı 18 bin TL olarak belirlendi. Verilen kredinin yüzde 20'si hibe olarak, geri kalan tutar faizsiz olarak üç yılda, üç eşit taksitte geri alınıyor. Orman Genel Müdürlüğüne dilekçe yazarak ve E-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

  TÜBİTAK tarafından ise teknoloji odaklı olmak kaydıyla, yeni ürün tasarlayanlara ve yenilikçi iş fikirlerine 150 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. O başvurular da KOSGEB sitesinden yapılabiliyor.

  KOSGEB, kendi işyerini açmak isteyenlere de 65 bin lira ila 370 bin lira hibe destek veriyor. Başvurmak için E-Devlet üzerinden KOSGEB sayfasına ulaşılarak form doldurmak yeterli oluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tarım ve Orman Bakanlığı ise kırsal kesimlerde kendi işini kurmak isteyen gençlere 30 bin TL tutarında hibe veriyor. Bu destek köyüne dönüş yapıp tarım veya yapmak isteyenler için öneriliyor.

  Kamu bankalarından Ziraat Bankası tarım arazilerinin üretime kazandırılması için gerçek/tüzel kişi üreticilere kredi veriliyor. Halkbank ise işini kurmuş kadın girişimciler için 150 bin, yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 100 bin TL azami kredi limiti veriliyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow