İş transferine yargı güvencesi

İş transferine yargı güvencesi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Ankara’da bir çalışan, başka bir iş yerinden daha iyi bir teklif aldı. Eski iş yerinden istifa eden çalışan yeni iş yerine gittiğinde ise hüsrana uğradı. Kendisine teklif veren işveren, son anda işe alım yapmaktan vazgeçince o da mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme ise söz verildiği halde işe alınmayan çalışanı haklı buldu, işverenin tazminat ödemesine hükmetti. CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz detayları, Avukat Iyaz Çimen ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İş yeri söz verdiği halde işe almadı. İşçi ile işverenin karşı karşıya geldiği davada mahkeme, "çalışan haklı" dedi. İlginç olayın adresi Ankara. Olayın içeriğine dair bilgi veren Avukat Iyaz Çimen, “Burada yaşanan somut olayda çalışan yeni işverene güvenerek işinden ayrılıyor. Muhtemel bir beklentiye giriyor ona da yeni işvereni tarafından bir taahhütte bulunuluyor” dedi. Ancak işveren son anda çalışanı işe almaktan vazgeçti. Çalışan da mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme ise işvereni değil işçiyi haklı buldu. Söz konusu işverenin çalışana tazminat ödemesine hükmetti.

İş transferine yargı güvencesi

Çimen mahkemenin verdiği kararla ilgili de “Herhangi bir iş sözleşmesi imzalanmasa da orada görüşme başladığı için işveren oradaki zararı karşılamak zorunda. Bu taahhüt yerine getirilmediği için çalışanın o zamana kadar işleyen kıdem tazminatının yeni iş yeri tarafından karşılanmasına hükmediyor. Zararın kaynağı yeni iş yeri olduğu için iş yerini tazminata mahkum ediyor mahkeme” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA