Son dakika | İş yeri kiralamada yeni dönem! 1 Temmuz'da neler değişiyor? | Video

Son dakika | İş yeri kiralamada yeni dönem! 1 Temmuz'da neler değişiyor? | Video

İş yeri kiracılarına kolaylık sağlayacak düzenlemelerle ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek Yeni Borçlar Kanunu'na göre, kiracı aleyhine düzenleme yapılamayacak, taraflara olağanüstü fesih hakkı tanınacak. Peki Yeni Borçlar Kanunu'nda başka hangi yenilikler var?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İş yeri kiracılarını zor durumda bırakan kanuni düzenlemeler tarihe karışıyor. 1 Temmuz'dan itibaren binlerce kiracıya nefes aldıracak yeni düzenlemeler hayata geçecek.

İŞ YERİ KİRALAMADA SON DAKİKA GELİŞMELERİ NELER?

Borçlar Kanunu'nda yapılan değişiklik ile birlikte artık devir için haklı gerekçe koşulu aranacak. Kiracı bulanlar sözleşme süresinden önce iş yerini tazminatsız tahliye edebilecek.

Düzenlemeyle birlikte sözleşmede zayıf taraf olan kiracı aleyhine düzenleme yapma yasağı da getiriliyor. Buna göre kiracı kira bedeli, temizlik, aidat, bakım gideri gibi giderler dışında başka bir ödemeden sorumlu tutulamayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni düzenlemeyle taraflara olağanüstü fesih hakkı tanınıyor. Kiracı ya da mal sahibi tazminat verme koşuluyla sözleşmeyi tek taraflı fesih edebilecek.

Kiracıları koruyan düzenleme, bağlantılı sözleşmeyi de hükümsüz sayacak. Bağlantılı sözleşme teklfiinin kiracıdan gelmesi halinde ise bu madde uygulanmayacak.

Yeni düzenleme ile mülk sahibi kiracıdan en fazla üç aylık kira bedeli talep edebilecek. Taraflar güvence bedelini ise ortak bir tasarruf hesabına yatıracak.

Sözleşme bitince iş yeri sahibi mahkeme kararıyla güvence bedelinden kesinti yapabilecek.

Ayrıca kiranın bir ay geciktirilmesi durumunda kalan ayların tamamının peşin ödemesine yönelik madde de kaldırılıyor.

Düzenlemelerin başta AVM'ler olmak üzere pek çok iş yerine kolaylık sağlayacağı tahmin ediliyor.