İSKİ kanalizasyonu Boğaz'a mı akıtıyor?

İSKİ kanalizasyonu Boğaz'a mı akıtıyor?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Geçtiğimiz günlerde ekrana taşıdığımız Sarıyer'de denizdeki kirlilikle ilgili takibimizi sürdürüyoruz. İddialara göre ilçede kanalizasyon atıkları Boğaz'a bırakılıyor. Hem Boğaz'daki canlı hayatı tehlikeye giriyor hem de çevredekiler kötü kokuya maruz kalıyor. CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak ve Kameraman Halil Kahraman, konuyu İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş ile değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Denizden etrafa yayılan koku her geçen gün artıyor. "İstanbul Sarıyer'de denize kanalizasyon akıyor." Bu iddia İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş'a ait. CNN TÜRK'e konuşan Çetintaş, "Bu bariz kanalizasyon atığı. Çok yoğun bir şekilde akıyor, 365 gün 24 saat denize veriliyor. Bu lağım akıntısı buradan dağılıyor fakat dalgalarla birlikte ağır partiküller de burada toplanıyor. Bu partiküller, lağım atıklarıyla birleşiyor ve parçalanmış deniz anaları yavruları da var. Onlar giderek çoğalan ve asla ölmeyen canlılardır. Bunlarla birlikte müsilaj oluyor" dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılışı yapılan Sarıyer İleri Biyolojik Arıtma Tesisi denizdeki kirliliğe çözüm olacak mı? Zafer Murat Çetintaş, "Burada kollektör olsa, bu akan sular o kollektöre verilse o zaman engellenebilir. Ama bu henüz yapılmadı. Ancak biyolojik arıtmaya geçmeden de zaten orada çalışma vardı. Yine yapabilirlerdi. 16 milyon İstanbul'a sadece Balta Limanı'ndaki arıtma tesisi yetmez" diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber