İsrail'in Ankara Büyükelçisi kim olur? İsrail Maslahatgüzarından açıklama

İsrail'in Ankara Büyükelçisi kim olur? İsrail Maslahatgüzarından açıklama

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, aralarında CNN TÜRK Editörü Gülşen Coşkun'un da olduğu gazeteciler ile buluştu. Büyükelçi atamasıyla ilgili "İsim bilinmiyor, umarım atama bir iki haftada olur." diyen Lilian, İsrail ile Türkiye arasında başlayan yeni dönemle ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada "Diyalog, sürdürülebilir ilişki önemli" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Lillian sorulara cevabı şu şekilde;

BÜYÜKELÇİ ATAMASI NE ZAMAN KİM OLACAK?

Henüz bilmiyoruz bizim farklı bir prosedürümüz var ülke olarak. 2 olasılık var. Siyasi bir atama veya kariyer diplomatı olabilir. İsrail’deki Seçim öncesi veya seçim sonrası olabilir ama biz bir iki hafta içerisinde olmasını umut ediyoruz.

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Yaklaşık 75 yıldır zaman zaman dalgalı da olsa kesilmeyen ilişkimiz var. İstikrarsız bir coğrafyada yaşıyoruz, sağlam temelli sürdürülebilir ilişkiler istiyoruz.. Önümüzdeki dönem için hiç bir sorun olmayacak diyemem ama ilişkilerin devamı için kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Bu noktada diyalog önemli.
Sedat Önal ve İbrahim Kalın ile sürekli diyalog halindeyiz. Krizler olduğu takdirde bu kişiler muhatapları ile arayıp konuşabilecekler. Hamas’ın İstanbul'daki ofisi bizim için sorunların başında geliyor Türkiye’den talebimiz bu ofisin kapatılması. Türkiye-İsrail ilişkilerine olumlu katkı sağlar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDEKİ NORAMLLEŞMEDE YENİ MOTİVASYON NE? İRAN ETKİSİ?

İlişkileri düzeltirken asıl amacımız bölgede istikrarı ve güvenliği arttırmak. İran’ın Türkiye’de İsrail vatandaşlarına yönelik bir saldırı girişimi olmuştu. Türkiye’nin bu konudaki yarımla için tekrar teşekkür ediyoruz.

İSRAİL BASININDA ÇIKAN TÜRKİYE-İSRAİL YAKINLAŞMASINDAN İRAN’IN RAHATSIZLIK DUYDUĞUNU SİMGELEYEN HALAYLI KARİKATÜR?

İran’ın bölgedeki dengeleri sarsma girişimini durdurmak gerekiyor. İran motivasyonumuzun bir bölümü Asıl motivasyon bölgede yıllardır aktör olan ülkelerin yeniden ilişki kurması...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YENİ DÖNEMDE ENERJİ KONUSUNDA İKİ ÜLKE MASASINDA HANGİ BAŞLIKLAR VAR?

Enerji deyince herkes doğalgazı konuşuyor ama gelecek yenilenebilir enerji, Yunanistan Mısır Güney Kıbrıs’ı da kapsayan Doğu Akdeniz’deki doğalgaz boru hattı projesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Ama bu diğer projelerin konuşulmayacağı anlamına gelmez. Türkiye ile de enerji konusunda görüşlerimizi paylaşıyoruz.

TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDAKİ KITA SAHANLIĞI TARTIŞMASI

Biz ikili ilişkilerimizi bölgesel ilişkilerimizden ayrı tutuyoruz.

TURİZM VE EKONOMİK İLİŞKİLER

Bir önceki yıla göre İsrail’den Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 300 arttı. Bu sene yaklaşık 400 bin kişi geldi. Yıl sonuna kadar bu rakamın artacağını düşünüyorum. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail hava yollarının Türkiye’de tekrar operasyonel hale gelmesi iki ülke arasındaki ekonomi ve turizm açısından çok önemli. Gecen yıl 8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yakalandı. Hedef 10 milyar dolar, bu imkansız değil. İki ülke de yapılan ticarette liste ilk 10'da Karma ekonomik komite toplantısı Eylül'de toplanacak İsrail hava yollarının Türkiye’de tekrar operasyonel hale gelmesi iki ülke arasındaki ekonomi ve turizm açısından çok önemli.