İstanbul Emniyeti'nden Adnan Hoca operasyonu

Video: İstanbul Emniyeti'nden Adnan Hoca operasyonu
Kamuoyunda '<a class="in-news-link" href="/adnan-hoca" target="_blank" title="Adnan Hoca haberleri">Adnan Hoca</a>' olarak bilinen <a class="in-news-link" href="/adnan-oktar" target="_blank" title="Adnan Oktar haberleri">Adnan Oktar</a> ve grubuna yönelik olarak <a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a> merkezli 4 ilde sabaha karşı <a class="in-news-link" href="/operasyon" target="_blank" title="operasyon haberleri">operasyon</a> başlatıldı. 235 kişi hakkında gözaltı kararı olan operasyonda şu ana kadar Oktar dahil 170 kişi gözaltına alındı. Oktar'ın operasyonu daha önceden haber aldığı ve polisle yaşanan kovalamacanın ardından Sarıyer'de gözaltına alındığı öğrenildi. Adnan Oktar ve grubuna yönelik 31 ayrı suç maddesi arasında arasında organize suç örgütü kurmak, cinsel saldırı, uluslararası ajanlık ve küçük çocuklara taciz de yer alıyor. <a class="in-news-link" href="/saglik" target="_blank" title="Sağlık haberleri">Sağlık</a> kontrolü için hastaneye getirilen Oktar'ın, operasyon için ilk yorumu "İngilizlerin oyunu" oldu. Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 235 kişinin mal varlıklarına el konuldu, şirketlerine kayyum atandı.

Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna yönelik olarak İstanbul merkezli 4 ilde sabaha karşı operasyon başlatıldı. 235 kişi hakkında gözaltı kararı olan operasyonda şu ana kadar Oktar dahil 170 kişi gözaltına alındı. Oktar'ın operasyonu daha önceden haber aldığı ve polisle yaşanan kovalamacanın ardından Sarıyer'de gözaltına alındığı öğrenildi. Adnan Oktar ve grubuna yönelik 31 ayrı suç maddesi arasında arasında organize suç örgütü kurmak, cinsel saldırı, uluslararası ajanlık ve küçük çocuklara taciz de yer alıyor. Sağlık kontrolü için hastaneye getirilen Oktar'ın, operasyon için ilk yorumu "İngilizlerin oyunu" oldu. Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 235 kişinin mal varlıklarına el konuldu, şirketlerine kayyum atandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Adnan Oktar ile beraber 235 kişi hakkında 4 ilde toplam 120 adreste operasyon düzenlendi. İstanbul, Ankara, Antalya ve Muğla'daki operasyonlarda gözaltı kararı verilenlerden 129'unun erkek, 106'sının kadın olduğu öğrenildi. İstanbul'da 22 ilçede 115 adres, Ankara'da 2 ilçede 3 adres ve Muğla ile Antalya'da 1'er adrese baskın yapıldığı öğrenildi. 

Eski kedicik operasyonu böyle kutladı

Operasyonda şu ana kadar aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 170 kişi gözaltına alındı. Yaşları 11 ile 40 arasında değişen çok sayıda şikayetçi olduğu belirtildi.

13 kişi daha gözaltına alındı

Adnan Oktar ve grubuna yönelik 4 ilde 120 adreste yapılan operasyon sürüyor. Kandilli'de bulunan bir villada akşam saatlerinde gerçekleştirilen operasyonda 9 kadın gözaltına alındı. Operasyonun devamında aynı villadan 13 erkek de gözaltına alındı. Böylece Adnan Oktar grubunun kullandığı ve 100 odası olduğu belirtilen villadan 22 kişi gözaltına alınmış oldu. Gözaltına alınanlar, çevik kuvvet otobüslerine bindirilerek Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yola çıkarıldı. Öte yandan, Kandilli'deki villada yapılan operasyon sırasında iki kişinin polise doğru silahla ateş ettikleri öğrenildi. İki kişinin tabancalarındaki şarjörleri boşattıktan sonra gözaltına alındıkları belirtildi.

Adnan Oktar kaçmak isterken yakalandı 

CNN TÜRK Muhabiri İsmail Umut Arabacı, Adnan Oktar'ın yakalanışıyla ilgili bilgileri canlı yayında şöyle paylaştı: "Operasyonu daha önceden haber alan Adnan Oktar, otomobiliyle kaçmaya başladı. Polis, Oktar'ın otomobilini havadan ve karadan takibe aldı. Sarıyer civarında otomobilinin önü kesilen Adnan Oktar, kısa bir kovalamacanın ardından polis tarafından gözaltına alındı."

Mali şube ekiplerinin, kara para aklama nedeniyle Adnan Oktar ve grubunu 2 yıldır takip ettiği öğrenildi.

Adnan Oktar'ın villasındaki lüks araçlar uzun süre arandı. Aramalarda bazı belgelere el konuldu. Operasyon düzenlenen adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda silah ve mermi, çelik yelek ve bir zırhlı cip ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin bir kısmı, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine götürüldü

'İngiliz oyunu' dedi

Hastaneye getirilişi sırasında basın mensuplarının suçlamalarla ilgili soruları üzerine, Oktar, "İngiliz derin devletinin oyunları bunlar, hepsi yalan" dedi.

Oktar, hastanedeki işlemlerin ardından emniyete götürüldüğü sırada, buradaki bazı vatandaşlar tarafından yuhalandı.

 

Villadan cephanelik çıktı

Adnan Oktar'ın Çengelköy'deki villasında çalışmalarını tamamlayan olay yeri inceleme ekipleri, suç delillerini poşetler içinde evden çıkardı. Ekipler delilleri incelenmek üzere emniyete götürürken, Mali Şube ekiplerinin villadaki çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, Adnan Oktar'ın evine düzenledikleri operasyonda adeta bir cephanelik ele geçirdi. Evde yapılan aramalarda uzun namlulu tüfekler, tabancalar ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Adnan Oktar grubuna yönelik düzenlenen operasyonda ele geçirilen malzemeler şoke etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerince Adnan Oktar'ın evinde yapılan aramalarda adeta bir cephanelik bulundu. Aramalarda ele geçirilen uzun namlulu tüfekler, tabancalar ve bunlara ait mühimmatlar dikkat çekti.

 

Mal varlıklarına el konuldu

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Adnan Oktar ile beraber 235 şüphelinin mal varlıklarına el koyma kararı alındığı ve şirket, dernek ve vakıflarına kayyum atandığı belirtildi. El koyma kararları bugün itibariyle tapu ve bankalara gönderildi.


Başsavcılığın talebi üzerine 31 ayrı suçlamaya yönelik haklarında soruşturma yürütülen Adnan Oktar ve 235 şüpheli hakkında İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'nce, mal varlığına el koyma kararı verildiği ifade edildi. Soruşturma aşamasında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunun da ulaştığı da öğrenildi. El koyma kararının bugün itibariyle tapu ve bankalara gönderildiği de kaydedildi. Öte yandan arama yapılan suç mahallindeki kıymetli her türlü mal ve eşyaya da el koyma kararı alındığı belirtildi.

Babanın gözaltı sevinci

 Adnan Oktar'ın 2 kızını alıkoyduğu iddiasıyla şikayetçi olan ve hukuki süreci devam eden Elvan Koçak, Oktar'ın gözaltına alınmasıyla ilgili, "Çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Yaklaşık 6 ay önce başlattığımız hukuk mücadelesinin meyvelerini almaya başladık" dedi.

 

 

Avusturya'da yaşayan Elvan Koçak, 7 yıl önce Adnan Oktar'a bağlılığı nedeniyle ayrıldığı eşi Gülperi Koçak'tan olan 19 ve 17 yaşlarındaki iki kızı Şeyma ve Büşra Koçak'ın, Oktar tarafından alıkonulduğu iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Konuyla ilgili hukuki süreç devam ederken, kızlarından hala haber alamadığını iddia eden Koçak, Adnan Oktar'ın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Elvan Koçak, "Çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Yaklaşık 6 ay önce başlattığımız hukuk mücadelesinin meyvelerini almaya başladık. Ben kızları Adnan Oktar tarafından kaçırılmış ve hala nerede oldukları bilinmeyen kızların babasıyım. Bugün polisin başlattığı operasyon ile Adnan Oktar gözaltına alındı. Operasyondan sonra Adnan Oktar'ın cemaat değil, bir örgüt olduğunu öğrendik. Allah polisimizin ve savcılarımızın yardımcısı olsun. Devletimiz hiçbir zaman vereceği kararlara tepki göstermedim. Hukuki sürece hem Türkiye'de, hem Avrupa'da devam ediyoruz. Uzun bir süreçti. Bu süreçte beni yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Benim hakkımda mesnetsizce iddialar vardı. O iddiaların yalan olduğu benim de haklı olduğum ortaya çıktı. İnşallah cezasını bulur. İnşallah yargımız devletimiz en güzel şekilde cezalandırır. Benim evlatlarım bu yanlışa düştü. Diğer insanların evlatları düşmesinler. Bundan sonra süreci takip edeceğiz" dedi.

İşte operasyonu başlatan suçlar:

1. Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma TCK 220,

2. Çocukların Cinsel istismarı TCK 103,

3. Cinsel Saldırı TCK 102,

4. Reşit Olmayanla Cinsel ilişki TCK 104,

5. Cinsel Taciz TCK 105,

6. Şantaj TCK 107,

7. Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma TCK 109,

8. Tehdit TCK 106,

9. Cebir TCK 108,

10. Çocuğun Kaçırılması veya Alikonulması TCK 234,

11. Dini Inanç ve Duyguların İstismar Edilmesi Suretiyle Dolandırıcılık TCK 158/1,

12. İftira TCK 267,

13. Halkı Askerlikten Soğutma TCK 318,

14. Hakaret TCK 125,

15. Suç Uydurma TCK 271,

16. Siyasi ve Askeri Casusluk TCK 328,

17. Yalan Tanıklık TCK 272,

18. Nitelikli Dolandırıcılık TCK 158/1,

19. 5607 Sayılı Kaçakcılıkla Mücadele Kanuna Muhalefet,

20. 213 Sayılı Vergi Usul Kanuna Muhalefet,

21. Rüşvet TCK 252,

22. Resmi Belgede Sahtecilik TCK 204,

23. Eğitim ve Öğretim Hakkının Engellenmesi TCK 112,

24. Eziyet TCK 96, 25. Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama TCK 282,

26. Yardım Etme TCK 39,

27. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal TCK 134,

28. Kişisel Verilerin Kaydedilmesi TCK 135,

29. Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi TCK 114,

30. 3713 Terörle Mücadele Kanununa Muhalefet,

31. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna muhalefet 

Operasyonda ele geçirilen silahlar

Düzenlenen operasyonda arama yapılan adreslerde çok sayıda silah ele geçirildi. Ele geçirilen silahlar emniyet müdürlüğüne getirildi.


 

Adnan Oktar Kimdir?

Asıl adının Adnan Arslanoğulları olduğu öne sürülmektedir. Adnan Oktar babasını küçük yaşta kaybetmiştir. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da, ortaokulu Cebeci'de, liseyi Kurtuluş'ta tamamlamıştır. Liseden sonra özel bir dershaneye giderek 1979 yılında İstanbul'daki Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari bölümüne girdi. Bir süre sonra okuldan ayrılan Adnan Oktar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih Bölümü'ne girdi. Daha sonra bu okulu da yarım bıraktı.

Kamuoyunda kendisinden Adnan Hoca olarak anıldı. Cemaatiyle birlikte hazırladığı kitaplarda kullandığı mahlas Harun Yahya'dır. Taraftarları arasında Ahmet ismini de kullanmıştır. Cemaati ile birlikte ateizm, Darwinizm ve Siyonizm karşıtı görüşlerini savunduğu kitaplar ve belgeseller hazırlamıştır. Kurucusu olduğu Bilim Araştırma Vakfı (BAV), kendi sitesinde amacının "Dünya çapında barış, huzur ve sevgi ortamı oluşturmak" olduğunu ifade etmiştir.

Adnan Oktar grubuna bağlı İnternet siteleri, TV ve değişik yayın araçlarıyla başlıca Mehdilik, Mehdi devri, evrim, yaratılış, ahir zaman, Mesih, İsa'nın dönüşü gibi konularda birçok yayın ile gündeme gelmiştir.

Adnan Oktar'ın Harun Yahya mahlasıyla yayımladığı yüzlerce kitabı olduğu konuşuluyor. Bununla birlikte, Harun Yahya imzasıyla yayımlanan kitaplarını cemaati ile birlikte hazırlamaktadır. Adnan Hoca diye anılan Adnan Oktar, Harun Yahya takma adıyla çok sayıda biyolojik evrim karşıtı kitap çıkarmıştır. Herkes tarafından Adnan Hoca'nın kedicikleri olarak bilinen kadınlar sık sık gündemde yer alıyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS