İstanbul itfaiyesinin yeni kadın neferleri

İstanbul itfaiyesinin yeni kadın neferleri

KAYNAKCNN TÜRK

Alevlerin arasına giriyorlar, yangına müdahale ediyorlar, itfaiye araçlarını rahatlıkla kullanıyorlar. Kadın itfaiye personeli adaylarının zorlu eğitimlerini CNN TÜRK muhabiri Mücahit Topçu ve kameran Halil Kahraman görüntüledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Cesaretleri ve becerileri ile göz dolduruyorlar. Kadın itfaiye personeli adayları sahaya çıkmak için gün sayıyor. İtfaiye eğitim merkezi amir yardımcısı Bahri Kavlu, "Toplamda 560 saat temel itfaiye eri kapsamında eğitim ana başlıkları olarak arama kurtarma, yangın ve araç sürüş eğitimleri gerçekleştiriyoruz" dedi.

Kadın adaylar, itfaiye personeli olabilmek ve eğitimleri başarıyla tamamlamak için canla başla çalışıyor. Aday itfaiye erleri, senaryo gereği kapalı bir alanda çıkan yangına müdahale ediyorlar. Yangına nasıl ve ne şekilde müdahale edeceklerini ise gerçekleştirilen bu eğitimlerde öğreniyorlar. İtfaiye eğitim merkezi eğitmeni Kani Yılmaz, "250-300 derecede bir sıcaklığa maruz kalıyoruz burada. Kuşandığımız kıyafetler de 38 kilo. Bu da arkadaşların kıyafetlerini olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.

Aylar süren faaliyetlerin son aşamasını ise araç sürüş eğitimleri oluşturuyor. Eğitime tabi tutulan 208 aday memurun 36'sını kadınlar oluşturuyor. Eğitimlerini tamamlayan adaylar 13 Eylül'de diplomalarını alacak.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow