İstanbul nasıl fethedildi?

İstanbul nasıl fethedildi?

Bundan tam 567 yıl önce bugün bir çağ kapandı, yeni bir çağ açıldı. Fatih Sultan Mehmet'in komutasındaki Osmanlı ordusu, İstanbul'u fethetti. Peki istanbul nasıl fethedildi? CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve Mehmet Bulut’un hazırladığı inceleme haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçmişte 23 komutan, 23 ordu denemiş, başarısız olmuştu. Bu mücadeleden sadece tek bir komutan galibiyetle çıkacaktı. Fatih Sultan Mehmet. İstanbul'un fethi dünya tarihini değiştirdi. Bir imparatorluk tarihin karanlık sayfalarına gömülürken, Osmanlı'nın yüzyıllarca sürecek hakimiyeti başlayacaktı.

Daha önce defalarca kuşatılmış ancak alınanamıştı

İstanbul, daha önce de defalarca kuşatılmıştı. Sadece Osmanlılar değil, Araplar ve Ruslar da kenti topraklarına katmanın hayallerini kurmuş, bunun için kuşatma yapmıştı.

Fatih Sultan Mehmet babasının ölümünden sonra 1451‘de tahta çıktığında aklında tek bir şey vardı. O da İstanbul’un fethi. Tahta çıkar çıkmaz da İstanbul’un fethi için hazırlıklar başladı. İlk olarak Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli Hisarı'nı yaptırdı. Hisar kulelerine hayli görkemli toplar yerleştirildi. Kuşatmadan önce kentin çevresindeki bölgeler, Osmanlılar tarafından ele geçirildi. Böylelikle kentin hem Karadeniz, hem de Marmara Denizi bağlantısı kesildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6 Nisan 1453'te Osmanlı Ordusu, Haliç'ten Marmara'ya uzanacak şekilde surların önüne mevzilendi. Bizans İmparatoru'nun emriyle zırhlı ve silahlı yaklaşık bin asker, Osmanlı Ordusu görecek biçimde surlarda yürüyüş yaptı. Ama İstanbul'un fethi engellenemeyecekti.

Osmanlı ordusunun karşısında hem Bizans, hem de Avrupa'dan gelen destek güçleri duruyordu. Ancak, Fatih'in ordusunun önemli bir gizli silahı vardı. Güçlü ve tarihte o güne kadar görülmemiş yüksek teknolojiye sahip toplar. 13 günde İstanbul'un surlarında derin gediklerin açılmasıyla Osmanlı ordusu, ilk kez kara harekatına başladı.

Osmanlı gemileri karadan yürütüldü Haliç'e indirildi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kuşatma uzuyor, uzadıkça da İstanbul'un fethine yönelik kuşkular artıyordu. İstanbul'un en zayıf yanı şüphe yok ki Haliç'e bakan surlarıydı. Diğer taraftaki surlar 3’lü kademe olduğu için çok kuvvetliydi. O yüzden harekat, haliç tarafından da desteklenmeliydi. İşte o zaman Fatih Sultan Mehmet, dünya savaş tarihine girecek o harekatın gerçekleştirilmesi için emir verdi ve gemiler karadan denize yürütüldü.

Sultan Mehmet bilhassa Haliç öndeki zinciri kırarak içeri girmeye çalışıyordu. Haliç'e girdiği zaman İstanbulla bağlantıları kopmuş olacaktı ve planlarını buna göre yapmıştı. Sultan Mehhmet 21 nisanı 22 nisan bağlayan gece önceden hazırlıklarını yapmış olduğu güzargahtan 70 kadar kadırgayı karadan yürüterek Taksim'den Kasımpaşa sırtlarından Haliç'e indirdi.

Bizans halkı sabah uyandığında karşılarında, Osmanlı donanmasını gördü. İşte o anda kent içinde panik oluşmaya başladı. Hem yer üstünde hem yer altında hem de denizde mücadele vardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Haliç'teki mücadeleyi de Osmanlı donanması kazandı. Artık kente Avrupa'dan gelebilecek yardımın yolu da kapanmıştır.

Fatih'in yaklaşık 150 bin kişilik ordusu, hem karada hem de denizde İstanbul'u kuşatmıştı. Artık soru kent düşecek mi, düşecekse ne zaman düşecek? sorusuna dönüşmüştür. Kuşatma 53 gün sürdü. 29 Mayıs 1453 günü Osmanlı orduları İstanbul'a girdi. Salı günü öğle vaktiydi.

Bir çağı kapatıp, diğer çağı açan fetih

Hz. Muhammed'in hadislerine konu olan kent, artık Türk hakimiyeti altındaydı. İstanbul'un fethi sonrası bir çağ kapandı, bir çağ açıldı. İpekyolu güzergahının büyük bir bölümünün tam anlamıyla Türk hakimiyetine geçmesi Avrupalıları yeni arayışlara yönlendirdi. Coğrafi keşiflere zemin hazırladı. Rönesans ve reform sürecinin kapısı açıldı. Fetih, dünyayı tam anlamıyla değiştirdi.