hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul yüzde 84'le şehirlerarası yasak istedi | Video

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu 56 saatlik kısıtlama öncesinde birçok İstanbullu bir yerlere gitme çabasındaydı. Bu da kısıtlamanın amacına aykırı bir durum ortaya koydu. Bu manzaranın bir daha yaşanmaması için şehirlerarası seyahat kısıtlaması getirilebilir mi? İpsos Araştırma Şirketi İstanbullulara sordu. Araştırmada İstanbul halkının yüzde 84'ü kente giriş çıkış kısıtlaması getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Araştırmada başka çarpıcı detaylar da var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  56 saatlik kısıtlama başlamadan hemen önce İstanbul'da bu manzara ortaya çıkmıştı. Saatler sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 21.00'i gösterdiğinde köprüler, otoyollar tıklım tıklımdı. Bu manzaraya İstanbullular neden olsa da yapılan bir araştırmada yine İstanbulluların kente giriş çıkış yasağı getirilmesini istediği ortaya çıktı.

  İstanbullular salgının hız kazanmasıyla beraber daha geniş kapsamlı kısıtlama beklentisi içine girdi. İpsos Araştırma Şirketinin Milliyet Gazetesi için yaptığı araştırmaya göre İstanbul halkının yüzde 84'ü İstanbul'a giriş çıkış kısıtlaması getirilmesi gerektiğini savunuyor.

  İstanbul'da anaokulu öğrencilerinin okullarının tatil edilmesi, çalışan anne babaları üzmüştü. Ancak gelinen noktada bunun gerekli bir uygulama olduğu görüldü. Araştırmaya göre yüzde 83 bu kararın doğru olduğu görüşünde.

  Peki iş hayatındakiler, kasım ayında başlayan kısıtlama kararlarından etkilendi mi? Araştırmaya katılanların yüzde 70'i iş ya da iş yerinin bu kısıtlamalardan çok fazla veya kısmen etkilendiğini söyledi.

  Koronavirüsün kendileri ve aileleri için tehlike oluşturduğunu düşünenlerin oranı da ülke genelinde oldukça yüksek. Toplumun yüzde 57'si ciddi bir tehlike olduğu görüşünde. Bu oran, yüzde 65'le İstanbullular arasında daha da yüksek. Virüsün kısmen tehlike oluşturduğunu düşünenlerle beraber oran yüzde 90 seviyesine çıkıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow