hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'da nereler tsunami tehdidinde?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Uzmanlar, Marmara’da olası bir deprem sonrası oluşabilecek tsunami felaketine karşı da uyarıyor. CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul depreminin ardından oluşabilecek tsunami için en tehlikeli yerlerin Tuzla ve Çınarcık açıkları olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Depremin tetikleyeceği deniz altı heyelanları tsunami yaratabilir ve bu büyük olabilir. Marmara’da meydana gelebilecek herhangi bir deprem tsunamiyi beraberinde getirebilir" dedi. Marmara'nın doğusunu işaret etti: “Bu açıdan en potansiyel tehlike yeri Doğu Marmara’dır. Çınarcık açığı ve Tuzla açıklarında tsunaminin yüksek olmasını sağlayacak koşullar var.”

  İstanbulda nereler tsunami tehdidinde

  Bezmiâlem Uluslararası Afet Hemşireliği Sempozyumu’nda konuşan Şükrü Ersoy, muhtemel İstanbul depreminden sonra oluşabilecek tsunami felaketine dikkat çekti: “Marmara’nın kıyılarında tsunami olmuş oluyor. Şu anda 50 tane senaryo var. Nerede bir deprem olursa ne kadar yükseklikte dalga olur ne tarafa kaç dakikada gider diye senaryolar var. Tüm Marmara kıyılarının mekânsal olarak yeniden planlanması gerek. O yüzden.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow